Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В страната на подправките с Людмила Прокопова

БНР Новини
Снимка: Здравко Петров

Основният повод за срещата с Людмила Прокопова в "География на сетивата" е скорошното ѝ пътуване до Занзибарския архипелаг – островната територия на Танзания, както и в континенталната част на африканската държава. Първото ѝ впечатление от страната, чиито необятни брегове сe мият от Индийския океан, е, че тя е много приветлива и слънчева, а хората – усмихнати, с чистосърдечни и много гостоприемни. Водите на Индийския океан са изумрудени, а природата е изключително живописна и до голяма степен все още недокосната от цивилизацията.

Освен това Занзибар е и островът на подправките, а най-важната сред тях е карамфилът. В разговора на Людмила Прокопова с Ирина Вълчанова ще научите повече и за тежката история на Танзания, която още от Х век е обект на изключителен интерес от страна на други държава заради своите подправки, а по-късно и заради търговията с роби. В Танзания са и два от най-значимите световни резервата Серенгети и Нгоро-нгоро – нашата гостенка разказва и за изключително интересните посещения в тях.

Людмила е дългогодишен музикален редактор в Българското национално радио. Пътешествията имат важно място в живота ѝ. Времето си тя поделя между задграничните дестинации и Шиндаровата къща в Ковачевица. Людмила превръща  фамилната къща в своеобразно артпространство – там тя организира  вече две години фестивала „Неотъпкана пътека – камерна музика в Ковачевица“, представя изложби и книги. От миналата година в къщата има и експозиция, озаглавена "История, бит, българщина".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35