Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмата симфония от Антон Брукнер под диригентството на Емил Табаков

Документален запис от концерта на Софийската филхармония от 21 ноември 2019 г. в зала „България”

Снимка: Василка Балевска

В музиката на късния романтизъм австрийският композитор и органист Антон Брукнер (1824-1896) e един от големите симфоници. Той започва да пише своите симфонии към 40-годишната си възраст (по номерация са девет и още две – „ученическа” и „нулева”). Едва на 60 години преживява триумфалния успех на Седмата симфония, който преобръща негативното отношение към творбите му и на критиците, и на публиката. 

През лятото на тази паметна 1884 г. нахвърля скиците за следващата Осма симфония в до минор, а на 10 август 1887 г. завършва партитурата. Както с всичките си симфонични опуси, я преработва продължително. След пет години е премиерата във Виена с тази втора редакция – на 18 декември 1892 г. от Виенската филхармония под диригентството на Ханс Рихтер. Успехът е невероятен, след всяка част публиката възторжено ръкопляска.

Героичната драма, романтичната колизия между индивид и социум, театралността не са сферите на Брукнеровата музика. Той нарича Осмата симфония „Мистерия”. Мощната динамика на действието на тласъци възходи и спадове се сменя със застиващо съзерцание. Светът на човека – сплав от страсти, мечти и страдания – е обгърнат от Всеприсъстващата Отвъдност, от изпълващата ведрина на Духа Животворящ. 

За музиката на Майстора големият диригент Серджу Челибидаке, един от най-вдъхновените ѝ интерпретатори, казва: „За него времето не е същото, както за другите композитори. За обикновения човек времето е онова, което отбелязва началото. За Брукнер – онова, което идва след края. Неговите апотеози във финала са мисли за друг свят, за спасение, за ново кръщение”.

Много рядко на българската концертна сцена звучат симфониите на Антон Брукнер. Изпълнението на Осмата със Софийската филхармония под диригентството на Емил Табаков бе събитие, което дълго ще се помни. Така, както мнозина помнят изпълнението на всички симфонични творби от Брукнер в мащабния интегрален цикъл „Симфониите на Брукнер и Малер”. Прозвучали за първи път в България в концертите на Софийската филхармония под диригентството на Емил Табаков в края на 80-те години на ХХ век.

Специален гост в студиото на „Метроном” е маестро Табаков, който ще сподели своите тълкувания за колосалната Осма симфония от Брукнер.

Слушайте „Метроном” на 19 декември, четвъртък от 19.20 ч. по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05