Цигуларката Зорница Иларионова, вече е влязла в сърцата на парижани. Каним я и във вашите домове – на слушателите на програма „Христо Ботев“ и на предаването „Нашият ден“.
Зорница Иларионова е лауреат на международни конкурси (2015-2019 г.) в Полша, Турция, Гърция, Германия, Великобритания, Австрия, Япония и САЩ. Абсолютен победител е от международния конкурса „Музиката и земята“ в София през 2017 г. и абсолютен победител – Лауреат на Голямата награда на конкурса и специалната награда на Френското национално радио и Международен конкурс „Johann Sebastian Bach“ 2018 – Фокуока, Япония – Лауреат на Първа награда.
Младата българска цигуларка е редовен солист на камерните и симфонични оркестри в Плевен, Шумен, Враца, Русе, Разград и Перник. В София свири като солист с оркестрите на „Classic-FM“ (под диригентството на Веско Ешкенази), Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР, Симфониета София, камерен ансамбъл „Софийски солисти“, камерен оркестър „Камерата Орфика“ към НБУ в дует със световноизвестния български цигулар проф. Марио Хосен. Солира на камерни и симфонични оркестри в Турция. През ноември 2018 година дебютира като солист на симфоничните оркестри в Анталия и Адана.
На музицирането Зорница гледа като на огромна отговорност, която трябва да е всепоглъщаща – „Цялото внимание на съществото ти да бъде насочено единствено към това, което е важно да се случи в този момент! Трябва да се абстрахираме от това, което изпитваме като вълнение – и от напрежението, колкото и силно да е то, но в никакъв случай не и от емоцията“, сподели тя след една от скорошните си изяви – тази в зала „Гаво“ в Париж. И допълва, че през годините винаги е различно, когато се връща към любимите си произведения – открила е, че те всеки път звучат с ново чувство и така създават нов контекст.
Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..
Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
16 януари 3.00 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Симфония в Ре мажор. Изпълнява ансамбъл "Ад Астра". 3.07 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Концерт за цигулка в Ла мажор. Изпълняват Лейла Шайег (барокова цигулка), инструментален ансамбъл "Скола канторум Базилиенсис", ансамбъл "Ад Астра". Диригент: Лейла Шайег. 3.23 часа – Джузепе Мария Камбини..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg