За 13 път през отминалата година в София се проведе фестивалът „Изкуството на барока“ (1 октомври - 11 декември 2019). В нетрадиционни концертни пространства като Регионалния исторически музей - София (Централна баня), Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“, Галерия и зала „Оборище“ 5 (прекрасният бивш концертен салон на Музикалното училище) публиката имаше възможността да слуша в интерпретацията на талантливи музиканти творби от барокови майстори на оригинални инструменти от епохата или техни копия.
От години фестивалът събира в концертите си известни чужди и български изпълнители, които обменят в музицирането си заедно идеи и опит. Стотици са и българските премиери на произведения от 16 и 17 век, възкресени от забравата. „Единство от виртуозност, изящество и завладяващи емоции“ е поантата на „Изкуството на барока“.
Музикален форум, който в течение на години привлече и млада публика, благодарение на образователните детски концерти. Привлече и много млади български изпълнители - последователи с майсторските класове, в които те имат възможността да изучат исторически информираните изпълнителски практики.
В предаването ще чуете документални записи от концертите, ще ви срещнем и с някои от музикантите: певицата Алена Данчева и лютниста Микеле Пазотти, любимецът на фестивалната публика блокфлейтиста Ерик Босграаф, с чембалиста Николай Стойков и цигуларката Зефира Вълова, която е основател и артистичен директор на „Изкуството на барока“.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg