„Силата на романиста е в измислянето, измислянето, напълно свободното измисляне, без да подражава на никакви образци“.
Ален Роб Грийе
Радиодраматизаията „Джин“ по световно известния роман на Ален Роб Грийе ще ви залута между криминалето и фантастиката. Ще ви разходи из странни местности, ще ви срещне с особени герои и ще се опита съвсем да ви обърка, за да ви изведе накрая на не съвсем сигурно място, което ще трябва да си доразкажете сами. И през цялото време ще слушате с напрегнато внимание, защото разходката е сътворена майсторски.
Вероятно е така, защото „Джин“ е рожба на „новия роман“ – литературно течение, което се ражда във Франция през 50-те години на миналия век. То руши представите за сюжетни ходове и герои, за времеви и пространствени връзки и последователности. Формата вече не е същата, важна става техниката на писане. Ален Роб Грийе е считан за негов баща – основоположник и теоретик на „новия роман“.
Ален Роб-Грийе е роден на 18 август 1922 г. в Бретан. Семейството му отрича много от съществуващите социални идеи и почти целия обществен ред. Бъдещият писател расте сред свободомислие и съвсем естествено се превръща в свободен бунтар. Той много пътува, следва агрономство. Пише още през ранните си години, но първите му опити да публикува се отхвърлят. Следва обаче богато творчество и голямо признание. През 2004 г. става член на Френската академия на науките. Напуска ни през 2008 г. на 85 годишна възраст.
Автор на драматизацията: Ина Вълчанова.
Участват артистите: Захари Бахаров, Деляна Хаджиянкова, Йоана Буковска, Нина Стамова, Атанас Атанасов и децата Гала Цонева и Бранимир Миланов.
Режисьор: Мария Нанчева.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg