За втори път, но винаги на 22 февруари, в литературен клуб „Перото“ ще се състои концертът на Илиана Селимска – арфистка в Оркестъра на радиото, и Кохар Андонян – преподавател по арфа в Софийското музикално училище.
„За първия концерт имаше огромен интерес. Залата беше препълнена и дори върнаха публика. Тази година сме две арфистки, но с четири арфи – две келтски и две класически“ – сподели Илиана Селимска.
Келтската арфа е по-малка и без педали. На самата извивка на арфата има механизми, с които по време на изпълнението с ръка се променя височината на тона. В тази първа част ще изпълнят творби от Търлоу О`Кърлан известен ирландски композитор и арфист от XVII в.
Във втората част, посветена на класическата арфа, ще представят творби на две известни композиторки от XIX в. Жермен Тайфер, която умира на 101 години, но последната премиера е на нейната стогодишнина. Това е единствената жена в прочутата шесторка заедно с Онегер и Пуленк.
Ще има пиеси и на Хенриет Рение – виртуозна арфистка от края на XIX в.
Разбира се, ще има композиции на Карлос Салседо и различни танцувални пиеси – танго, меренге.
„Надяваме се публиката да остане доволна. Искаме да направим голямо музикално пътешествие през векове и стилове, и да се забавляваме“.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg