Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енциклопедия на писателите на 20 век

Колко имена на големи съвременни писатели знаете? Дилан Томас, Кърт Вонегът, Хорхе Луис Борхес, Салман Рушди, Томас Ман, Ърнест Хемингуей, Джеймс Джойс, Маргарет Атууд, Гюнтер Грас, Тони Морисън, Владимир Набоков, Вирджиния Улф, Стефан Цвайг… Не е трудно да се сетим бързо за имената на много повече от 52 съвременни писатели. Но дали тези писатели, към които имаме пристрастия, влизат в точно в този списък на „големите съвременни автори“?

Тази енциклопедия – „Великите съвременни писатели от А до Z“, съдържа 52-ма изявени представители на литературата на 20 век. А информацията за всеки един от тях е кратка, но изчерпателна. Придружена от множество снимки и цитати, както и с портрет, дело на популярния художник и плакатист Анди Туи.
Информацията тук наистина е синтезирана – и веднага давам пример как започва разказът за Кърт Вонегът.
„През февруари 1945 г., на 22 години, Кърт Вонегът, американски военно-пленник в Дрезден, Германия, става свидетел на бомбардировката на града, унищожила поне 25 хиляди души. По-късно съобщава, че когато започва всичко, той се намирал в подземна камера за месо, където се произвеждат витамини и хранителни добавки. Когато излиза на повърхността смъртта е навсякъде. Отнема му двадесет години и няколко неуспешни опита да опише подробно своите преживявания, но когато най-сетне успява, резултатът е най-известният му роман – „Кланица 5“.

Салман Рушди пък е представен в това издание с един красноречив цитат: „Работата на поета е да назовава неназовимото, да посочва измамата, да заема страна, да начева спорове, да оформя света и да не му позволява да заспива.“

Впрочем освен във „Великите съвременни писатели от А до Z“, можем да открием с илюстрациите на художника Анри Туи и в сборниците „Великите филмови режисьори от A до Z“ и „Великите художници модернисти“, които също са издадени на български език.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25