Полската цигуларка Магдалена Филипчак ще представи еклектична програма с шедьоври за цигулка и пиано заедно със сценичната си партньорка, американската пианистка Джесика Ксилина Осбърн. Концертът, в новата столична зала на галерия „Оборище 5“, ще се състои на 25 януари от 19.30 часа, броени седмици преди дебюта на двете виртуозни изпълнителки в Карнеги Хол, Ню Йорк.
Магдалена Филипчак, получател на престижната стипендия на CUNY Graduate Center в Ню Йорк, е концертирала във Великобритания (Wigmore Hall, Barbican Hall), Европа (Het Concergebouw), както и в САЩ (Carnegie Hall), Канада и Южна Америка. Тя е участвала на различни музикални фестивали като Proms, фестивал City of London, Edinburgh Fringe. Победител е в множество конкурси, включително „Młoda Polska“ от Министерството на културата на Полша.
Филипчак учи цигулка с Даниел Филипс и Доналд Вайлеръстейн в CUNY. Завършила е училището „Гилдхол“ в Лондон. Дебютният й компактен диск е определен от престижното издание THE STRAD като „...блестящ... изкусителен... завладяващ... призрачно нереален“.
Джесика Ксилина Осбърн е една от най-интензивно изразителните и страстни артисти на своето поколение. Определена е от вестник Washington Post като пианистка „с освежаваща мекота и поетична нотка“ след дебюта си с Националния симфоничен оркестър. Тя се смята за един от най-търсените партньори като акомпанятор и е свирила с някои от най-добрите музиканти в света, включително Тимоти Еди, Хилари Хан и Ани Кавафиян. Свирила е в САЩ, Европа и Азия и се е изявявала в рецитали на много от най-известните места в света, включително Carnegie Hall, Lincoln Center, Kennedy Center, Musée du Louvre в Париж и Seoul Arts Center.
Осборн има дипломи за соло пиано от Университета в Индиана и Университета Райс, както и докторат по музикални изкуства, специалност пиано от университета Йейл. В момента тя заема длъжността гостуващ асистент по пиано в държавния университет „Сам Хюстън“.
Програма:
• Витолд Лютославски (1913-1994) – Subito (1992)
• Морис Равел (1875-1937) – Соната за цигулка №2
• Бенджамин Бритън (1913-1976) – Reveille, 1937 A.
• Сен-Санс / Изаи – Каприз във форма на валс
• Арнолд Шонберг (1873-1951) – Фантазия за цигулка и пиано, оп 47
• Франц Шуберт (1797-1828) – Фантазия в до мажор, D. 934
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..
Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..
Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg