Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с водата – природна ситуация или човешко безхаберие

язовир Расник
Снимка: фейсбук профил на язовир Расник

Кризата с водата – природна ситуация или просто човешко безхаберие. Тази тема разискваха в предаването "Законът и Темида" гостите: Калоян Христов от село Расник, община Перник, хидроинженерът Петьо Петков, експерт, адвокат Пламен Димитров, адвокат Захари Генов – консултанти на предаването.

"Село Расник се намира на 44 км от столицата. Това е изключително живо, уредено село, където живеят млади хора, семейства, деца. Но няма вода! Т.е. вода има, но тя се излива по улиците, а не тече в чешмите на хората. Водата тече заради множество аварии и болшинството опити, които правим да въздействаме на дружеството собственик, се свеждат до спорадични идвания на багер, който нещо копае, прави, но проблемът не се отстранява. Това продължава вече около 2 месеца. Има домакинства, които нямат вода от август месец." Това разказа Калоян Христов от село Расник и уточни, че това безводие в Расник няма връзка с язовир "Студена".

Христов е изпратил жалби до: КЕВР, Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие, Областната управа на град Перник, Кметството на град Перник. Реакции няма.

Повече можете да научите от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в Зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00