Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартина Апостолова, европейската изгряваща звезда на „Берлинале“ за 2020

Емоция не се играе, тя се преживява

БНР Новини
Мартина Апостолова
Снимка: Личен архив

„Време и половина“ днес отново стъпи в чужди обувки. Те са женски, макар дълго време да са играли на футболен терен, малки са, но са издръжливи. Умеят да се справят с различни ситуации и се чувстват страхотно на сцена или скрити в дъното на екрана. И сами бихте могли да стигнете до тези изводи, ако се зачетете в историята на Мартина Апостолова. Няма да ви е трудно да стигнете до нея, защото в онлайн пространството, а и не само, се говори често за актрисата.

Мартина е европейската изгряваща звезда на „Берлинале“ за 2020 година. Списъкът включва общо десет млади актьори, а тя е първа в него. Макар това да е повече от престижно, звездата на Мартина Апостолова грее силно заради таланта, оптимизма ѝ и интуицията, на която често избира да се довери. Тя не е само „Ирина“. Тя е момичето, което дълги години тренира футбол. Играе в националния ни отбор. Играе и в Германия. Тя е студентката на Цветана Манева и Снежина Петрова, която влиза в различни роли. Играе дори Пинокио. Тя е барманката, която съвместява нощната смяна с играта в Благоевградския театър и спи с шапка и шал в студената квартира, защото символичната ѝ актьорска заплата не ѝ позволява да отдаде заслуженото на сметките. Тя е момичето, на което му се налага да посещава светски събития и често да дава интервюта, а това хич не му е по вкуса, но го прави. В името на изкуството. 

Вложила е сърцето си в него, споделила е страховете и радостите с екипа, с който работи и се чувства отговорна да вкара поне един зрител в киносалона или театъра. Много още може да се каже за нея. А и вие можете много от това да прочетете в интернет. Затова по-добре нека тя сама да разкаже за себе си.

Чуйте Мартина Апостолова в звуковия файл и разберете защо според нея емоцията не се имитира, не се играе, а се преживява. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45