Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За миналото от сандъците

Антон Оруш
Снимка: личен архив

За някои хора е странен и особен, за други е уникален, а за България е необходим. Той е колекционер на стара българска техника, автор е на първата „Голяма книга за българска техника“, чието представяне предстои. Казва се Антон Оруш и е на 28 години, а компания в неговия дом му правят над 400 експоната, събирани откъде ли не вече 16 години.

С първата си придобивка се намират, когато е едва на 12 години, а точно след абитуриентската си вечер докарва с ръчна количка от Перник до София една от най-големите си мечти – цяла-целеничка печка „Мечта“ от първия модел в серията. Антон Оруш е колекционер и изследовател на българската техника, съхранява най-голямата колекция в тази област и е създател на сайта за история на българската техника sandacite.bg. Работи в Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“, като работата там му помага да попълва липси в своята изследователска дейност в областта на техниката. Мечтае да си купи трети и четвърти апартамент, за да има къде да подслонява находките, нарича ги „апартаментоскладове.“

За Антон е важно да събере достатъчно информация за уредите, които притежава, за да може да разпространява технологичната история, която те имат. Много от сандъците спасява от унищожение и забрава, а някои дори възстановява. „Ерата на големите сандъци“ и „Времето на малките зверчета“ или пък „Гласът отгоре“, това е малка част от заглавията в неговата книга. Той прави това, което в други държави го правят институти, надява се всички експонати един ден да намерят място в музей, който да бъде запълнен с неговите експонати, защото това е неговият живот и това е миналото на България.

„Не забравяй откъде си тръгнал, защото някой път може отново да ти потрябва нещо оттам. Миналото не трябва да се забравя“ – това ни напомня Антон Оруш от страниците на първата си книга. Тези мисли ме карат да го върна назад в детските години и спомените му – чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35