Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Михайлов:

Ако искаме да оцелеем, трябва да търсим смисъла извън себе си

д-р Виктор Франкъл
Снимка: Туитър

Да оцелееш през четири концентрационни лагера и да изобретиш логотерапията като лечение за смисъла. Историята на Виктор Франкъл, анализирана от д-р Николай Михайлов. В предишния разговор с д-р Михайлов за Холокоста в "Нашият ден" той отвори дума за Виктор Франкъл – австрийския психиатър и невролог, прекарал 3 години от живота си в концентрационни лагери, където има възможност да изследва себе си и собствените си реакции, както и тези на другите лагерници. Това става в условия на изключително страдание. 

Освен че разсъждава за страданието и смисъла на живота, в контекста на опита на Франкъл, д-р Михайлов отправя предупреждение към нас – хората на съвременната култура:

Ако искаме да оцелеем като индивиди и общества, трябва да търсим смисъла извън себе си, казва д-р Михайлов и акцентира:

"Имаме случаи в границите на тези трагични събития, примери на невероятно достойнство, за което има свидетелства. Един такъв пример е историята на австрийския психиатър Виктор Франкъл, който е прекарал 3 години в хитлеристките лагери. Неговите изводи за това какво представлява човекът в екстремна криза, са класически. Те трябва да бъдат четени, защото в тях се съдържа много голяма поука и предупреждение. 

В някакъв смисъл Франкъл е терапевт на модерната култура, на актуалната сега култураТвърдението му е, че най-дълбокият мотив на човека е волята му за смисъл. Човекът може да понесе всичко ("всяко как"), ако знае защо, в името на какво трябва да го понесе. Ако животът няма смисъл, депресията е неизбежна."

Депресията е дефинирана като страдание без смисъл

"Нашата култура, която е основана на фундамента на комфорта, живее в осъзнат или неосъзнат екзистенциален вакуум. С други думи – във вкакуум в липсата на смисъл, в живеене с илюзията себеактуализация и максимализиране на удоволствието. Това е нарцистичен модус на живота, който протича под знака на фундаментална липса на смисъл. И по тази причина пропагандата просто на свобода, без възпитание на отговорност, е път към депресията и път към самоубийството.  

Терапията и превенцията на самоубийството е възстановяване на идеята за смисъл – с малка и голяма буква. Смисъл в перспективата на идеята, че има универсален смисъл на живота. Да бъдеш на тази земя, да имаш усещането за сътвореност и предназначение, за тайнствен смисъл, в който животът е внедрен. Това е пределната идея на Виктор Франкъл – неговата религиозно ориентирана терапия. Той е преминал през много голяма страдание и радикално изкушение на отчаянието, но не се е поддал. Потърсил е у себе си и в дълбочините на човека какви са ресурсите да оцелее при тези предизвикателства. И отговорът му е, че това става единствено и само през възпроизвеждане и възстановяване на интуицията за смисъл и оцеляване в името на този смисъл. Защото човекът е способен на велики свидетелства на благородство, но само при положение че може да обоснове в преживяването си понасянето на страданието

Следователно стремежът към удоволствие, към комфорт, към висок жизнен стандарт, който е омагьосал съзнанието на днешния човек, не решава най-важния въпрос – за смисъла или безсмислието." 

Подрастващото поколение трябва да бъде възпитавано не към самореализация, защото това е нарцистична перспектива, а в това да умее да открие ценностите, на които ще се посвети, подчертава д-р Михайлов.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04