Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Южнокорейски триумф на 92-рите награди „Оскар“

Бонг Джуун-Хоу и част от екипа на филма „Паразит“
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бонг Джуун-Хоу и неговият „Паразит“ влязоха в историята на наградите „Оскар“. Южнокорейският режисьор и неговата сатира се наредиха сред най-големите имена на световното кино, при това като победители. На 92-рата церемония на Американските филмови награди в Долби Тиатър в Холивуд те спечелиха цели четири „Оскар“-а – за „най-добър оригинален сценарий“, „най-добър чуждоезичен филм“, „най-добър режисьор“ и големия приз – „най-добър филм“.

До последно „Оскар“-ите изглеждаха ясни. Всички очакваха големият победител на 92-рите награди да бъде шедьоварът на Сам Мендес „1917“. Академията обаче реши друго. Поне що се отнася за филма на годината.

В останалите категории може да се каже, че нямаше изненади. След като спечели „Златен глобус“ и „Бафта“, Хоакин Финикс получи своя първи „Оскар“ за ролята си на Артър Флек в „Жокера“. Рене Зелуегър, която изигра „Джуди“, беше отличена за главна женска роля. Брат Пит също си тръгна с „Оскар“. Той получи първата си златна статуетка за ролята на Клиф Буут във филма на Куентин Тарантино „Имало едно време в Холивуд“. Лора Дърн пък получи награда за „най-добра поддържаща женска роля“ за „Брачна история“. Призът бележи първи „Оскар“ за Дърн, както и първа актьорска награда в тази категория за платформата „Нетфликс“.

92-рите награди „Оскар“ отличиха още филмови знаменитости. Отново нямаше водещ, но имаше изказвания и изпълнения, като това на Еминем, за които дълго ще се говори. За тях можете да прочетете навсякъде в интернет. Това, което можете да откриете тук обаче, е представите на киножурналистите Владислав Апостолов и Леда Гочева за това как трябваше да преминат „Оскар“-ите тази година. Чуйте ги в звуковия файл!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художничката Стефка Аройо – от малкото море до големия океан

"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Младежкият театър отбелязва 80-годишнина с "Вълшебната флейта"

Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..

публикувано на 24.01.25 в 14:45

Академия "Аморфа" – Варна навършва 16 години с поредица от събития

Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати.  Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..

публикувано на 24.01.25 в 12:11

Емил Тонев и романът му "Жив"

Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници. Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни..

публикувано на 24.01.25 в 12:05
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45