Повече от половин век е чакал своята звукозаписна премиера концертът на Асен Марков, записан от Росен Идеалов със СО на БНР под диригентството на Марк Кадин.
За работата си над произведението, за идеята то да бъде записано в БНР и за някои други бъдещи планове около потъналото в забвение творчество на Асен Марков, Росен Идеалов разказа в студиото на „Предаване без име“. Част от разговора можете да чуете в звуковия файл, а цялостното представяне на концерта ще бъде в събота, 15 февруари, от 11 часа, когато ще прозвучи и самата творба.
„Това е чудесна, ярка музика, която просто трябваше да стигне до публиката“ казва за концерта блестящият кларинетист Росен Идеалов, който през изминалите десетилетия си извоюва славата на един от най-добрите интерпретатори на съвременна музика у нас. Той е роден през 1959 година във Варна, възпитаник е на Средното музикално училище „Добри Христов“, където негов преподавател е Иван Германов, а след това в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ учи в класа на проф. Сава Димитров, но преминава и през много майсторски класове на видни кларинетисти.
В момента Росен Идеалов е щатен асистент по камерна музика в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и преподава камерна музика, оркестрово свирене и кларинет в НМУ „Любомир Пипков“ - София. Музикант с обширен репертоар, той не спира да се усъвършенства и да търси нови хоризонти. В началото на месец декември 2019, заедно с пианистката Надежда Цанова, Росен Идеалов изнесе концерт с изцяло романтична програма и по този начин отбеляза своята 40-годишнина на сцената. А малко след това приключи студийната си работа над Концерта за кларинет и оркестър от забравения варненски композитор Асен Марков – творба, която повече от половин век чака своята звукозаписна премиера. В архивите на Националното радио е запазено само едно (концертно!) нейно изпълнение – то е от далечната 1967 година и е на доайена на българската кларинетна школа проф. Сава Димитров, заедно със Софийската филхармония, дирижирана от Добрин Петков. Сега, благодарение на проявеното постоянство и настойчивост на Росен Идеалов, концертът за първи път ще прозвучи в ефир и като студиен запис.
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg