Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гроздан Караджов: Хората с интелектуални затруднения имат потенциал

Гроздан Караджов
Снимка: Светлана Тодорова

От бивш политик до бизнесмен, който се занимава със социални предприятия. Главен герой в "Нашият ден" е Гроздан Караджов. 

"Мисля, че всеки български гражданин малко или много е изкушен от политиката, дори когато вербално го отрича и казва "Това е мръсна работа..." Всеки се интересува се от въпросите на управлението, следи новините. Това е участие в политиката – да имаш мнение, да си информиран. Аз самият се интересувам от политика. Доста често имам остро мнение срещу управляващите – допускат се грешки – особено в социалната сфера, в здравеопазването, в образованието. 1-2 пъти месечно пиша текстове по такива актуални въпроси на фейсбук страницата ми. И за мен е учудващо – но много разумни хора я четат. Хора, които искат нещата у нас да се подобряват не просто в грубия смисъл – да ни върви икономиката по-добре, а и във фините настройки – да сме по-чувствителни към хората с проблеми, към хората с увреждания, към децата, които не са толкова успешни в училище, към малкия човек, за който достъпът до здравеопазване е проблематичен..."

Разпад на държавността?!

"Държавността е по-сложно понятие. Примерно в икономически аспект нямаме разпад на държавността, а движение нагоре. Но има много мощна консолидация на репресивната власт в страната. Т.е. прекалено е засилена тоягата. От тази гледна точка по-скоро се демонстрират работещи институции, отколкото да ги има. Институциите, дори министерствата не работят помежду си ефективно. Всяко министерство си е отделно феодално владение в рамките на пирамидална йерархия. Ако две или три министерства, а, не дай си Боже, и общинска администрация се включи, се налагат извънредни гигантски усилия. А проблемите на гражданите са точно такива."

Развитие на социални предприятия у нас

Фондация "Светът на Мария" и Кухня "Надежда" нашумяха в публичното пространство с това, че дават възможност в кухнята да работят хора с интелектуални затруднения

"Когато ние, които не страдаме от такива проблеми, се научим да бъдем толерантни и че граждански дължим някаква помощ към хората, които са натоварени от съдбата с голяма тежест – интелектуалните затруднения. До преди 20 години те пребиваваха в къщите си, връзвайки и своите родители да се грижат за тях. Това се криеше от обществото. Моята сестра е с интелектуално затруднение. И когато видях съвременните начини да се работи с такива хора, си казах, че това трябва да се случи и в България. И то първо трябва да се случи в нас, останалите, да ги приемем каквито са, и да разберем, че хората с интелектуални затруднения имат потенциал и да се съсредоточим върху този потенциал."

Още подробности за тази инициатива можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16