Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възпитание за родители

БНР Новини

"Аз никога няма да правя така с моето дете, никога, никога, никога" – поне веднъж всеки от нас си е казвал нещо подобно, когато е бил малък, негодувайки от родителите си. Понякога и като родители казваме и правим неща, за които не сме и предполагали, че сме способни. Друг път "правим всичко както трябва", но ефект няма и това ни обезкуражава и тревожи. Всеки родител понякога се чувства безпомощен и му се иска да прави нещата другояче, само че не знае как.

Книгите „Как да говорим така, че детето да слуша – и да го слушаме така, че да говори“ и „Братя и сестри без вражди“ на Адел Фабер и Илейн Мазлиш са помогнали на поколения объркани родители. Книгите внасят яснота и подсказват къде бъркаме. В текстовете ще откриете редица полезни съвети и техники при това без грам упрек или обвинение, че не се справяте.

Анита Гергова, Медея Мартинова и Мая Иванова и Ива ДойчиноваАвторките са ученички на Хаим Гинът – един от големите авторитети на възпитанието и психотерапията. Гинът е сред първите, които осъзнават важността на думите, които казваме на децата, и начините, по които те достигат до тях.

Фабер и Мазлиш развиват методите на Гинът и груповите практики и срещи за родители, в които се обсъждат и проиграват съвсем реални ситуации от всекидневието. Посещението дори само на едно занимание помага да осъзнаете, че не сте сами в бедата си, че има и други като вас и най-вече че отглеждането е двустранен процес, при който колкото вие възпитавате детето, толкова и то вас. 

В "Нашият ден" гостуват Анита Гергова, Медея Мартинова и Мая Иванова. Те са организаторки на курсовете "Осъзнати родители", използващи методите на Фабер и Мазлиш, и ще ви уверят, че има вариант да се възпитаваме, запазвайки здравия смисъл, достойнството и радостта от общуването с детето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05

Награди за предприемачество: Кои са новите герои на България?

Българската предприемаческа асоциация организира първото издание на "Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи" на 11 ноември тази година. Целта на събитието е всяка година да отличава човек от екосистемата на стартъпите на база успеха, който е постигнал, и влиянието, което има за развитието на предприемаческата среда и..

обновено на 08.08.24 в 10:34