Може ли разработването на изкуствен свръхинтелект да доведе до края на човешката раса, както видният британски учен проф. Стивън Хокинг предупреди приживе? Какви са заплахите и възможностите?
По определение изкуственият интелект е технология, която позволява на дадена система да решава ограничени единични задачи в една област. Мариана Тодорова, доктор по футурология и главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието в БАН, гостува в "Нашият ден" и представи своята книга "Изкуственият интелект":
Тесният изкуствен интелект може да събира данни, да се обучава чрез машинно обучение чрез обработване на големи данни, да разпознава някакви модели, да обработва естествени езици, но без да може да ги разбира. Т.е. решаване на задачи, многократно надхвърлящи човешките възможности, но в строго определена сфера. Това, от което хората се страхуват, са общият генерален и суперизкуственият интелект. Той ще може да разсъждава, да използва стратегии, да решава задачи, да пресъздава знание, да планира, да се обучава, да общува на естествени езици, въображение, автономност... евентуално способност за чувства... И суперизкуствен интелект, който многократно ще ни превъзхожда, надграден на тази база, трудна за прогнозиране свръхинтелигентност.
"Книгата е отговор на това, че към днешна дата в света липсва ясен фокус върху темата. От една страна, имаме технологичните оптимисти и абсолютисти, които смятат, че изкуственият интелект ще замени човека във всички области, а човекът само ще твори. А от друга страна, са хората, които съзират в навлизането на изкуствения интелект заплаха за човечеството" – казва д-р Тодорова.
"Изкуственият интелект" започва с кратка история на изкуствения интелект от древността. Кратка история на идеята – от кога съществува този наратив и как се развива във времето. След това описва крайъгълните камъни, дебата възможен ли е, освен тесния изкуствен интелект, общият и суперизкуствен интелект (равностоен на нас и превъзхождащ ни). Книгата завършва с етическия дебат.
"Има един мит, който си заслужава да бъде развенчан, че само общият и суперизкуствен интелект е истинската заплаха. Ние вече преживяваме промени и трансформации още с наличието на това, което имаме днес (тесния изкуствен интелект). Има професии, които вече изчезват или се транформират – като фермер, готвач на бърза храна и т.н. Заменят се монотонни многократно повтарящи се дейности. Дори има замяна на фармацевти и счетоводители... Много хора ще останат зад борда, ще трябва да се преквалифицират, ще се наложи ли да се отвоюват човешки квоти на пазара на труда? Нещата не са едностранчиви", категорична е д-р Мариана Тодорова.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg