Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имало едно време в София...

Имало едно време в София
Снимка: фейсбук страница

Сградите, тяхната история, техният дух... Различните периоди от историята на София, различните стилове, декорация, архитектура? Това е, което интересува урбаниста Здравко Петров. Той е автор на проекта "Исторически маршрути" (historicalroutes.bg) и водач на тематичните обиколки из София, които разкриват архитектурата и историята на най-интересните къщи и обществени сгради в столицата. 

"Вече повече от 10 години се интересувам от това, още когато станах студент по урбанизъм, черпя информацията си от всякакви и разнообразни и достоверни източници на информация – книги, документи от Държавния архив, Института за опазване на недвижимото културно наследство – историите са сглобявани от най-различни източници

Урбанистът Здравко ПетровСтарите пощенски картички също станаха нещо естествено от моите търсения на софийските истории, защото старите пощенски картички са сами по себе си културно наследство, ценен артефакт, ценен източник. Защото такава е съдбата на нашата столица, че тя много се е променяла във времето, цели улици са изгубени и могат да бъдат видени само в старите фотографии. 

"Имало едно време в Софияе най-новото ни събитие. За разлика от обичайните ни маршрути, които правим през топлите месеци, тук сме на топло, на закрито. Разходката не следва сградите, които са около нас, следва една поредица от стари пощенски картички. Събитието включва две различни беседи, като и двете започват от една голяма панорамна снимка на София и от нея вече започваме да търсим различните детайли, сгради, улици..."

Здравко Петров е уверен, че най-големият шанс за културното наследство на България е, ако обществото припознае като ценност старите сгради. 

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13