Всяка година в последната сряда на февруари отбелязваме Международния ден за борба с училищния тормоз. Инициативата започва през 2007 г., когато две момчета в Канада застават зад гърба на свой приятел и съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло. Дейвид Шепърд и Травис Прайс купуват розови тениски и на следващия ден раздават на всички в училище, които дръзват да се включат. А те се оказали много... Припомняме случката, от която тръгва инициативата, защото тя дава един от примерите за успешно противодействие – не чрез програми, меморандуми и манифести, спуснати отгоре, а чрез действие, което тръгва от самите деца и дава много по-голям резултат и ефект.
Като граждани и родители, сме съгласни, че трябва да се борим и да противодействаме на училищния тормоз, същевременно като общество нямаме кой знае какъв напредък. В дискусия по проблема в „Нашият ден“ участват експертът в училищната психология Панайот Рандев, психологът Иван Игов и психотерапевтът Кристина Ненова, която има опит с работа на горещ телефон за деца, пострадали от насилие.
"От 2012-а има Механизъм на противодействието на насилието, има редица мерки, които се предприемат на административно ниво, но те невинаги дават желания ефект – каза Панайот Рандев. – Ние трябва да спазваме този механизъм, но не всичките му предписания са ефективни.
Поставянето на камери навсякъде в училище, което звучи като добра мярка, дава точно обратния на очаквания ефект и увеличава агресията.
Има един подход, наречен "социоекологичен, при който цялото училище и даже районът около него, се схващат като една система и се търсят проблемите на тази система... Има райони в България, където училището не е ценност и никакви административни мерки не действат, изисква се друг подход, но той иска промяна в манталитета на всички.“
На фона на мрачния пейзаж, в който всеки опит за прилагане на мерки и ефективни подходи биват блокирани и потопени в истерия и фалшиви новини, Иван Игов съзира светлина във факта, че обществото ни става по-чувствително към насилието. Той обърна внимание на факта, че и медиите, и обществото осъдиха насилниците, които миналата седмица съблякоха момче в трамвая, те бяха заловени и се очакват санкции – нещо, което доскоро не се случваше.
„Проблемът обаче остава – каза Игов. – Децата продължават да са обект на тормоз, а най-лошото е, че той се премества онлайн – което прави проблема още по-важен.“ Той обърна внимание и на друг важен аспект:
"Много от мерките за превенция на насилието са създадени за една нормална среда, но когато в едно училище, строено за 300 деца, са 1300, когато учат на две смени и са 6 или 7 възрастови групи и си предават различни форми на негативно поведение – ето тук се неутрализират всички добри намерения."
Кристина Ненова обърна внимание и на ролята на гражданските организации. Те управляват услуги, които дават възможност на децата и семействата да се справят в кризисни ситуации, например Националната телефонна линия 116 111.
„Много важен е микроклиматът в училището – обобщи разговора Панайот Рандев, – а той се изгражда трудно, така както се изгражда трудно в семейството, в работната среда... Енергията на децата е огромна и неунищожима – а ние малко алхимично се опитваме да я обърнем от негативна в позитивна, а всяко училище е добре да намери приемливи начини да я пренасочва, да ѝ намира продуктивен отдушник, да се правят интересни общи неща."
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg