Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво бъдеще очаква Националната телефонна линия за деца

Снимка: Rawpixel

Националната телефонна линия за деца 116 111 преминава от едни ръце в други. От 30 април 2020 г. "Асоциация Анимус" няма да предоставя услугата Национална телефонна линия за деца към Държавната агенция за закрила на детето. "Анимус" управляваше линията за изминалите 10 години. 

Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) поема управлението на линията за деца 116 111. Номерът, който е единен за цяла Европа, ще остане достъпен от цялата страна и напълно безплатен за обаждащите се. За поддръжката на линията ще бъдат назначени квалифицирани психолози, които да продължат да предоставят денонощно подкрепа и информация. При сигнал за дете с опасност за здравето или живота ще се сезират полицията и регионалните дирекции на Агенцията за социално подпомагане, разясниха експертите.

В „Нашият ден“ Ваня Кирилова от ДАЗД и Мария Чумарова от фондация „Анимус“ обсъждат темата: 

Ясно е, че намирането на отдадени и мотивирани специалисти, които да се заемат с нелеката и отговорна работа по денонощната линия няма да е лесна.

Ваня Кирилова сподели, че усилията са насочени към това направеното дотук да бъде надградено, да се подобри софтуерът и да се оптимизира базата данни.

Оказва се, че покрай атаките и масираните черни кампании срещу приемането на Стратегията за детето, сигналите за деца в риск през 2019 г. са се увеличили с 30%.

Бавно расте увереността в обществото, че проблемът с насилието срещу деца е общ проблем на всички, от което следва, че Националната телефонна линия трябва да получи надеждно и устойчиво финансиране, за да продължи да помага на намиращите се в опасност деца и семейства.

По телефона се включи и Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата, който изтъкна нещо важно, а именно, че има една скрита работа: когато дете е пред самоубийство, когато е в криза – човекът от другата страна на телефона също е в криза и е нужно да има трети – специалист, който да подкрепя слушащия и насърчаващия. 

Чуйте разговора, който очерта проблемите и предизвикателствата, пред които се изправя Националната телефонна линия за деца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25