Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Такса "рецепта" няма да ощетява пациента

Снимка: Ани Петрова

Българският фармацевтичен съюз предлага такса "рецепта” да се плаща на аптеките всеки път, когато се купуват лекарства с рецепта. Пациентски организации се обявиха против това да плащаме, когато фармацевтите ни помагат в аптеката.

Не искаме пациентите да плащат повече. Просто трябва да бъдем изслушани“ – каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия Шумен Евгени Панайотов в репортаж на Мина Денева за Радио Шумен, който можете да чуете в звуковия файл.

В момента у нас около 2 млн. души нямат достъп до фармацевтични услуги, в 14 малки общини няма аптека, същевременно сме на първо място по брой аптеки в големите градове – тези данни е изнесла Дора Янкова от БСП. Те планират създаване на Национална аптечна карта, както и на платформа, в която потребителите да могат да споделят проблеми. 

В „Нашият ден“ темата за таксата рецепта и аптечната карта коментират проф. Асена Стоименова, председател на Българския фармацевтичен съюз, и Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

„Нека не се изважда тази такса от контекста – призова д-р Стоименова. Обяснима е реакцията на пациента на думата "такса" в най-бедната страна от ЕС, в която пациентът плаща най-високата такса. В момента тя е 2 лв. на 100% реимбурсираните продукти. В много държави здравноосигурителните фондове заплащат такси, за да може фармацевтите да предоставят тези консултации, защото парадоксът е, че аптеките са натоварени с една социална функция, а по законодателство са изключително и само търговски обекти.

Трябва да има баланс между това аптеката да е търговски обект и социалната ѝ функция. И ако се откажем от социалната функция, аптеките естествено ще останат само в големите градове.“

За съжаление в момента аптеките са превърнати в квартално магазинче, в което всеки може да влезе и да си поръча нещо – изтъкна и д-р Хасърджиев. Подкрепяме справедливите и обосновани искания на Фармацевтичния съюз каза той.

Ролята на фармацевта е изключително важна. Предложението фармацевтът да информира пациента за различните генерични аналози на дадени лекарства е не само препоръчително, а спешно трябва да се случи в най-бедната държава с най-висок процент доплащане на лекарствените продукти.“

И двамата събеседници смятат, че създаването на Национална аптечна мрежа само по себе си няма да доведе до разкриване на аптеки в малките населени места.

„Създаването на Национална аптечна карта е начин за събиране на информация. Решенията, които ще се вземат на базата на тази информация, вече биха довели до разкриване на аптеки.

В този смисъл създаването на карта е стъпка 1, но стъпка 2 е тази, която, в зависимост от създаден механизъм, ще доведе аптеките в малките населени места" – каза д-р Стоименова.

Репортажа на Радио Шумен и разговора на Александър Райчев с проф. Асена Стоименова и д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо ни боли глава, когато прекалим с червено вино?

В най-новото издание на рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разглежда едно от мистериите на алкохолната интоксикация – защо след изпиване на прекалено много червено вино се появява главоболие. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите знания по въпроса. Алкохолната интоксикация често е придружена от неприятни симптоми, включително..

обновено на 16.04.24 в 13:36

Международна конференция обсъжда прилагането на Европейския план за електроенергийните мрежи

Брюксел е домакин на 15-ата годишна конференция на Инициативата за възобновяеми енергийни мрежи (Renewables Grid Initiative) на тема "Енергия и солидарност: Въвеждане в действие на Европейския план за мрежите" . Конференцията обсъжда как европейската мрежа може да бъде изградена навреме, спазвайки принципите за опазване на природата, и като..

публикувано на 16.04.24 в 11:52

Стефан Цанев: Дължа на книгите това, което съм

През последната седмица театралният свят на София се оживи с премиерата на новата пиеса на Стефан Цанев "Мистерия с кон". Творбата разкрива абсурдната природа на нашето ежедневие, където мечтите изчезват, спомените се изпаряват, а историите бързо се забравят.  В интервюто за "Нашият ден" Цанев сподели мнението си за съвременната общност и..

обновено на 16.04.24 в 10:21
Никола Николов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Никола Николов, който разказва за художничката Лика Янко

Евангелия Грабова е истинското име на художничката Лика Янко. Тя е родена в София на 19 март 1928 в семейство на албански бежанци. Учи във Френския колеж в София, където за първи път се запознава с творчеството на художници като Сезан, Гоген и Ван Гог. По-късно те оказват силно влияние върху нейното творчеството. През 1946 г. Лика Янко постъпва в..

публикувано на 16.04.24 в 09:38

Онлайн медии и аудитория – трикове за привличане на внимание

Среди разнообразието на медийните платформи се издигат онлайн медиите като особено важен сектор на съвременната медийна сцена. Катерина Войнова, преподавател в Катедрата по български език на СУ "Св. Климент Охридски" и автор на книгата "Жанрови и стилистични особености на онлайн медиите", споделя своите наблюдения относно езиковите особености и..

публикувано на 16.04.24 в 09:23