Как посреща празниците Българското училище „Азбука“ в Дъблин, Ирландия, в своята Седмица за България? Да съхрани българското у децата си – това е основната мисия на училището и неговите преподаватели.
"Ние бяхме едно от първите училища, регистрирани по постановлението от 2011 г. Сега задачата ни е да пазим това, което сме създали. Като статут не сме се променили много. Мисля, че като училищен ръководител съм много по-уверена. Мисля, че сме един страхотен екип – уникални учители, колеги... Ние сме и приятели – всички сме тук със сърцата и душите си. Тук в Дъблин сме 8 учители, 1 учител – Кремена Чинова е в Тюламор. Пак в Дъблин имаме трима ръководители на извънкласни дейности – двама по танци и един по спорт." – разказва директорката на училището Зорница Гоган.
„Истинското послание зад думите „Човек е учител по душа, не по професия“ разбрах, когато напуснах учителската си работа в България и се установих тук, в Дъблин. Изключително много ми липсваше положителната емоция и удовлетворение от всекидневната ми работа с децата. Благодаря на всички, които ме направиха част от тази позитивна и благородна идея, наречена Българско училище „Азбука“.
Българско училище „Азбука“ в град Дъблин, Ирландия, отваря врати в началото на учебната 2008/2009 година по инициатива на българи, желаещи децата им да изучават майчин език, и с активната подкрепа на тогавашния посланик на България в Ирландия Емил Ялнъзов и съпругата му Силвия Николова. В последствие е създаден Българският образователен и културен център в Ирландия (БОКЦИ), чиято основна цел е да подкрепя функционирането и утвърждаването на училище „Азбука”. To e продължител на традициите на съществувалото до 2005 г. училище “Аз съм българче”.
Петя Сейменова, учител в Българското училище „Азбука“ в Дъблин, сподели своя опит:
"Близо 10 години работя тук. Тази работа ми дава връзка с България, чувствам се като у дома. Ние сме хората, които окуражаваме децата да говорят на български и се опитваме да предадем нашата любов към родината. Всяка година предавам частица от българските култура и знание на българските, а и на ирландските деца."
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg