Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eпидемия и инфодемия

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"На първо място, не вреди" – това е основополагащото мото за медицината и лекарите. То обаче не важи за медиите и това личи ясно в информационната свръхреакция на коронавируса. 

Докъде стига отговорността на медиите да отразяват случващото се и откъде започва отговорността да не се нагнетява обстановката, да не се стига до истерично изкупуване на стоки и медикаменти, поради което болни не могат да се снабдят с лекарства. Не бива да се подценява и ролята на медиите за нагнетяване на ксенофобията и агресията към хора и групи.

"В момента можем да говорим не за информационен поток, а за информационен потоп, в който 70% е информационен фураж. Проблемът в подобна ситуация е, че банализира проблема", изтъкна медийният експерт професор Иво Драганов. "Не може всеки ден да се излиза и да се казва "Нищо не се случва". Това не е новина, новината представлява ново състояние на нещата".

Имаме горчив опит и с птичия грип и със свинския грип. По същия начин тогава се създаде психоза, а фармацевтичните компании направиха милиони, произвеждайки ваксини със съмнителна ефективност.

Печалбите на фармацевтичните компании са сравними само с тези на наркокартелите."

Страхът е базова емоция и е много трудно да ѝ се противопоставим – на свой ред изтъкна психологът Андрей Ганев. В еволюционно отношениe той е бил важен за оцеляването ни, но не бива да го поставяме на мястото на разума и да го оставим да ръководи и мотивира поведението ни.  

Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50