След още незаглъхналото ехо от овациите в двата юбилейни концерта на проф. Милена Моллова – изключителната пианистка и любима преподавателка на много български и чуждестранни студенти – ще гостува в Музикалната вечер на програма „Христо Ботев“ на 6 март 2020 г. от 19.20 часа.
Биографията ѝ е наниз от неспирни успехи в изкуството. Талантът на Милена Моллова разцъфва в ранна детска възраст – нейният първи самостоятелен концерт е на 6 години, на 13 дебютира в столичната зала „България“ с Третия клавирен концерт на Бетовен като солистка на Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов. На 14 вече е студентка в Музикалната академия в София. Лауреат е на едни от най-престижните конкурси като Първия международен конкурс „П. И. Чайковски“ в Москва, Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж, Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетовен“ във Виена.
Нейният път на концертния подиум е осеян с рецитали, гастроли и артистични върхове във всички страни на Европа, Япония, САЩ, Канада. Тя е била солист на най-значими български и европейски симфонични оркестри и е свирила под палката на най-големите български диригенти като Саша Попов, Васил Стефанов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев и световни знаменитости като Кирил Кондрашин, Казиоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин, Леополд Хагер, Саша Гьотцел и много други.
Наред с интерпретацията на класическия репертоар (eмблематичен е интегралът с 32 сонати от Бетовен, представен в цикъл от 9 концерти – особено значима творческа задача, реализирана досега от малко пианисти), Милена Моллова поема предизвикателствата на първите изпълнения на произведения от съвременни композитори. Осъществила е премиерите на редица български автори като Красимир Кюркчийски, Димитър Христов, Стефан Драгостинов, Георги Арнаудов, Александра Фол, Тодор Стойков и др.
На 20 години започва интензивно и да преподава – първо в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, в Северногръцката консерватория в Солун, тя е дългогодишен ръководител на департамент „Музика“ в Нов български университет и почетен професор в него. Ръководи майсторски класове в Германия, Италия, Швейцария, Турция и България. Канена е в жури на големи международни конкурси. Организатор е на международни фестивали в България и Швейцария.
Проф. Милена Моллова е и колоритен разказвач – надяваме се в предаването да разкрие интригуващи подробности за тънкостите на пианизма си, за нейните велики учители в изкуството, за щастливите моменти на сцената, за партньорството с големи музиканти.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg