Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите оркестратори на съвремието: Алън Броудбент

Алън Броудбент
Снимка: личен архив

Новозеландският пианист, композитор, оркестратор, диригент и носител на две награди „Грами“ Алън Броудбент, ще бъде на фокус в предстоящото издание на предаването „Музикална мрежа“.

Ще ви представим албума му Developing story за джаз трио и симфоничен оркестър, издаден през 2017 г.

Developing story (Развиваща се история) е записан в известното „Аби Роуд“ студио в Лондон с продуцент и издател Ралф Кемпер.

Албумът се състои от девет оркестрови пиеси, както авторски композиции на Алън Броудбент, така и популярни джаз стандарти на Майлс Дейвис, Джон Колтрейн и Тад Дамерон.

Три от пиесите, с които започва албумът, са и трите части от едноименната сюита Developing story. Изпълнението е на Лондонския Метрополитен Оркестър и джаз триото от Питър Ърскин- барабани, Харви Ес - контрабас и Алън Броудбент -пиано.

Легенди се носят за неземната красота на Нова Зеландия.

Ако това, че e роден по тези божествено красиви земи е предпоставка за божествените звуци и хармония, извиращи от композициите и оркестрациите му, то подгответе се да бъдете разтърсени по един неповторим начин. Когато чух за първи път албума, бях покосена като от електрически ток. Такова силно въздействие имат върху нас само велики майстори като Рахманинов, Дебюси, Равел.

За почитателите на джаза и симфоничната музика, както и на симфоничния джаз, албумът Developing story ще донесе върховна наслада.

Но нека споменем и някои важни биографични факти от живота на Алън Броудбент.

Роден е през 1947 г. в гр. Окланд, Нова Зеландия. Започва да учи пиано и теория на музиката в родния си град, а на 19-годишна възраст получава стипендия за Berklee College of Music в Бостън. След като завършва следването си там със специалностите джаз композиция и аранжимент при известния джаз тромпетист Хърб Померой, е поканен да се присъедини към бенда на Уди Хърман като негов пианист и аранжор.

През 1972 г. се установява в Лос Анджелис и започва дългогодишното му и плодотворно сътрудничество с легендарната джаз певица Айрин Крал, както и с прочутите оркестратори Нелсън Ридъл и Джони Мендел.

В началото на 90-те години Алън Броудбент участва в грандиозния проект на Натали Кол Unforgetable, като неин пианист и диригент, както в албума, така и в турнетата й.

По-късно оркестрира песента When I Fall In Love, вторият дует на Натали с баща й Нат Кинг Кол.

С тази песен печели първата си награда „Грами“ за най-добра оркестрация съпровождаща вокал.

Малко след това става член на квартета на Чарли Хейдън, обикаляйки фестивалите в Европа, Великобритания и САЩ.

Именно с тази група той печели втората си награда „Грами“ за оркестрацията си на песента Lonely Town, композиция на Ленард Бърнстейн за Шърли Хорн. Като солист и със своето джаз трио Алън Броудбент е номиниран и два пъти за „Грами“ за най-добро инструментално изпълнение, наред с изпълнители като Хърби Хенкок, Сони Ролинс и Кийт Джарет.

През 2007 г. е награден с орден за заслуги в Нова Зеландия, чест, която той цени високо.

Алън Броудбент e диригент на голяма част от концертите на джаз певицата и пианистка Даяна Крал, както и на концерта й в парижката зала „Олимпия“, откъдето е заснето и нейното първо DVD Live In Paris.

Пише шест струнни аранжимента за албума Kisses On The Bottom на сър Пол Маккартни с Лондонския симфоничен оркестър, песни от който са звучали многократно в предаването „Музикална мрежа“.

Като аранжор е работил и за албумите на Скот Хамилтън, Барбра Стрейзанд, Боб Брукмайер, Лий Ритенауър, Тутс Тилеманс, Кени Ранкин, Еди Даниелс, Даян Шур, Линда Ронстад, Род Стюарт, Сет Макфарлън и много други изтъкнати световни музиканти.

През 2019 год. осъществява деветмесечно турне с различни формации (соло, дуо, трио, квартет) в Турция, Австрия, Германия, Англия, САЩ и Япония.

Албумът Developing story е съчетание от импресионизъм, романтизъм, преплитащи се с драматичност и изтънчена джаз стилистика.

Един красив музикален разказ, който кара въображението да лети из непознати и невидими измерения отвъд границите на осезаемото и сетивното.

Ако желаете да се докоснете до това висше изкуство, уважаеми слушатели, заповядайте да чуете албума Developing story на 12 март, четвъртък от 11 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05