Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Сомов – талантлив и харизматичен

Александър СомовПоредното издание на предаването „Български изпълнители“ ще срещне почитателите на класическата музика с изявения български майстор на виолончелото Александър Сомов – любимец не само на ценителите на виолончеловото изкуство, а и на повечето меломани. Роден и израснал в София, след завършването на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ той продължава обучението си в Guildhall School of Music and Drama в Лондон при Стефан Попов, където през 1998 г. Сомов става първият източноевропеец – носител на Златния медал, най-високата награда на Guildhall School. Лауреат е и на редица авторитетни награди от български и международни конкурси.

Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Осъществява редица концертни гастроли като солист с оркестри като Филхармонията на Страсбург, Щатскапеле Ахерн, Българското национално радио, Софийската филхармония, а като камерен изпълнител работи с музиканти от ранга на Томас Цеетмайер, Жан-Ив Тибоде, Taсмин Литъл, Борис Гарлицки, Джон Йорк, Нейтън Уилямсън, Люси Джил и Maнфредо Грация.

Професионалното му израстване го отвежда до престижните позиции на соло-виолончелист на Northern Sinfonia – Нюкясъл, а от 2006 е Violoncelle Super Soliste на Филхармонията на Страсбург. Александър Сомов не остава безразличен и към педагогическата мисия – преподава в Консерваторията на Страсбург, а също така дава редовни майсторски класове в София, Страсбург, Рингамала (Швеция) и Флен (Франция).

На 7 февруари, непосредствено преди концерта му със Симфоничния оркестър на БНР, музикантът сподели: „Има много хубава музика, написана за виолончело, която за съжаление не се изпълнява често, а заслужава да се изпълнява… Най-често поради технически обстоятелства има много причини тази музика да не се свири, но има и още повече причини да се свири…“.

Целия разговор с Александър Сомов можете да чуете на 13 март от 23 часа.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30