Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Сомов – талантлив и харизматичен

Александър СомовПоредното издание на предаването „Български изпълнители“ ще срещне почитателите на класическата музика с изявения български майстор на виолончелото Александър Сомов – любимец не само на ценителите на виолончеловото изкуство, а и на повечето меломани. Роден и израснал в София, след завършването на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ той продължава обучението си в Guildhall School of Music and Drama в Лондон при Стефан Попов, където през 1998 г. Сомов става първият източноевропеец – носител на Златния медал, най-високата награда на Guildhall School. Лауреат е и на редица авторитетни награди от български и международни конкурси.

Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Осъществява редица концертни гастроли като солист с оркестри като Филхармонията на Страсбург, Щатскапеле Ахерн, Българското национално радио, Софийската филхармония, а като камерен изпълнител работи с музиканти от ранга на Томас Цеетмайер, Жан-Ив Тибоде, Taсмин Литъл, Борис Гарлицки, Джон Йорк, Нейтън Уилямсън, Люси Джил и Maнфредо Грация.

Професионалното му израстване го отвежда до престижните позиции на соло-виолончелист на Northern Sinfonia – Нюкясъл, а от 2006 е Violoncelle Super Soliste на Филхармонията на Страсбург. Александър Сомов не остава безразличен и към педагогическата мисия – преподава в Консерваторията на Страсбург, а също така дава редовни майсторски класове в София, Страсбург, Рингамала (Швеция) и Флен (Франция).

На 7 февруари, непосредствено преди концерта му със Симфоничния оркестър на БНР, музикантът сподели: „Има много хубава музика, написана за виолончело, която за съжаление не се изпълнява често, а заслужава да се изпълнява… Най-често поради технически обстоятелства има много причини тази музика да не се свири, но има и още повече причини да се свири…“.

Целия разговор с Александър Сомов можете да чуете на 13 март от 23 часа.

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25