Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наказателна отговорност за нарушителите на домашната карантина

Експрокурорът, адвокат Захари Генов
Снимка: БНР

В раздела „Престъпления против народното здраве и против околната среда“ на НК има член, който гласи, че „който наруши наредба, издадена против разпространяването или появяването на заразителна болест по хората, се наказва с пробация или с глоба от сто до триста лева. Ако деянието е извършено по време на епидемия, свързана със смъртни случаи, наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация“. Текстът е в Кодекса от 1982 г. и е ремонтиран няколко пъти, последната му промяна е в сила от началото на 2005 г.

В Италия, която е най-засегната в Европа, нарушителите на карантината са заплашени с до 3 месеца затвор и глоба от 206 евро за поставяне в риск на общественото здраве. Доста по-строги мерки за нарушаване на карантина се предвиждат в държави, където COVID-19 не е толкова разпространен. В Израел, например, ако някой, поставен под карантина, напусне дома си, може да получи 7 години затвор. Заразените в страната са 42. Властите въведоха 14-дневна задължителна карантина за всички пристигащи в страната. Изолирани ще бъдат както гражданите на страната, така и чужденците. Израелската полиция води поне осем разследвания срещу граждани, които не са спазили препоръките на медицинските експерти да не напускат жилищата си за 14 дни при връщането си от държави с много болни. Градските власти в Москва заплашват със затвор до 5 години хората, които не се самоизолират в домовете си за две седмици, след като са посетили държави, тежко засегнати от заразата. Контролът се упражнява чрез 100 000 камери, които обхващат 95% от жилищните сгради. В Русия засега официално е съобщено за 17 заразени. В Германия нарушаването на домашна карантина може да доведе до 2 години затвор или глоба. И в Гърция се предвижда 2 години лишаване от свобода за нарушителите на карантина. Властите в Южна Корея, която е втората най-пострадала от заразата страна в Азия след Китай, приеха специално законодателство в борбата с разпространението на вируса. То предвижда до 1 година лишаване от свобода за нарушителите на карантина и глоба до 8200 долара. Здравните власти в страната отчитат 7382 заразени, смъртните случаи са над 50. В Хонконг се предвижда 6 месеца затвор за нарушителите на наложена карантина. Най-радикални мерки срещу нарушителите на карантина заради коронавируса се предприемат в Северна Корея, макар че официално засега там няма регистриран случай на COVID-19. Според южнокорейските медии висш държавен служител в Пхенян е бил разстрелян, след като отишъл да се изкъпе в обществена баня, докато бил поставен в изолация заради служебна визита в Китай. Властите в Северна Корея решиха карантината да е един месец вместо 14 дни. Тази информация беше публикувана на страниците на в. „Сега“. 

Екипът на предаването „Законът и Темида“ потърси отговор на въпроса нуждае ли се от промени НК в този аспект и трябва ли да се търси наказателна отговорност за нарушителите на карантината?



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28