Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво представлява SARS-CoV-2 и по какво се различава от останалите вируси

Модел на новия коронавирус, причиняващ Covid-19, National Institutes of Health (NIH)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Точната, надеждна и проверена информация е изключително важна в ситуации като тази, която преживяваме в момента. Д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София, внася яснота какво представлява Covid-19 и какво означава пандемия – а именно епидемия, която се развива по едно и също време на поне три континента.

"Коронавирусите са част от респираторните вируси (тъй като засягат дихателната система), познати от столетия насам. Всички респираторни вируси причиняват онова, което сме свикнали да наричаме настинка те предизвикват различни реакции.

Има две групи коронавируси нископатогенни предизвикващи малки епидемийки, без особени последици два пъти годишно, в началото и в края на годината.

От същия клас има и три патогенни вируса, които са се прехвърлили от животно към човек.

Единият, SARS, причини епидемия през 2002-2003 той беше много по-смъртоносен, но не така заразен. Не достигна пандемия, освен това периодът му на протичане без симптоми беше по-кратък.

Настоящият, SARS-CoV-2, причинява  болестта Covid-19. Той е по-заразен, с по-ниска смъртност, но с дълъг период на безсимптомно протичане, поради което хората може да не знаят, че са заразени и да заразяват и други хора.

Разговорът с д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Любомир Цонев

Добре е в България да се създаде лаборатория за луминесцентно датиране

"Луминесцентното датиране е свързано с тъй наречените "дозиметри" в атомната физика, та за това този метод използва изследването на естествените кварцови песъчинки, които се намират навсякъде около нас, като природни дозиметри", разказва в предаването "Следобед за любопитните" физикът доц. Любомир Цонев. "Тези частици, – допълва той, – могат да..

публикувано на 01.08.24 в 09:35

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55