Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повтаряй след Габриела

Снимка: YouTube

„Повтаряй след мен – 19“ е призив да се погрижим за безопасността си. Това е забавен музикален клип, който ни припомня какво точно трябва да правим сега – във време на пандемия. Композитор на музиката и изпълнител на вокалите в песента е Габриела Вергилов. Анимацията е създадена от Розалина Буркова. Двете заедно пишат и текста към песничката. От разстояние. Както си му е редът в момента.

Розалина е графичен дизайнер и аниматор. Габриела пък е диджей и композитор на електронна музика. Идеята за песента им е провокирана от желанието да призоват хората да се замислят за ситуацията, в която се намираме, и да си обърнат повече внимание. На самите себе си, а и на хората около тях.

Габриела Вергилов е родена в Тутракан. Там учи пиано. Голяма част от съзнателния си живот обаче прекарва в Русе. Там се занимава с класически и модерен балет. Учи и моден дизайн в Копенхаген. Живее и в Берлин – меката на техното, но пък той се оказва твърде голям за нея. В него тя започва да губи себе си измежду многобройните диджеи. Намира се отново в Брюксел. Там започва да създава музика, която не остава незабелязана.

Габриела композира парче за кампания на „Прада“, което скоро ще бъде издадено. Музиката ѝ звучи и в селектирания за „Оскар“ белгийски филм „Le Fidèle“. Нейна музика се върви и по Би Би Си. Популярни артисти от електронната световна сцена включват нейните вокали в свои парчета. Има и издадени няколко албуми. Тя е първата българка, която участва в музикалната платформа Boiler Room. В сета, който представя тогава, включва своя интерпретация на „Пустоно лудо и младо“. Интерпретацията ѝ трябва да бъде издадена скоро и на физически носител.

Габриела Вергилов иска да разказва истории с музиката си. Определя това, което прави като дълг – дълг, който има към публиката, но и към себе си. Тя е проводник на енергия, който иска да предаде емоция на хората. А и да вземе такава от тях.

Ако имате желание, можете да повтаряте след нея, като си пуснете музикалния призив „Повтаряй след мен – 19“. Можете и да го споделите, но е добре да отбележите авторките му, както призова във „Време и половина“ Габриела Вергилов. Чуйте повече от нея в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30