Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повтаряй след Габриела

Снимка: YouTube

„Повтаряй след мен – 19“ е призив да се погрижим за безопасността си. Това е забавен музикален клип, който ни припомня какво точно трябва да правим сега – във време на пандемия. Композитор на музиката и изпълнител на вокалите в песента е Габриела Вергилов. Анимацията е създадена от Розалина Буркова. Двете заедно пишат и текста към песничката. От разстояние. Както си му е редът в момента.

Розалина е графичен дизайнер и аниматор. Габриела пък е диджей и композитор на електронна музика. Идеята за песента им е провокирана от желанието да призоват хората да се замислят за ситуацията, в която се намираме, и да си обърнат повече внимание. На самите себе си, а и на хората около тях.

Габриела Вергилов е родена в Тутракан. Там учи пиано. Голяма част от съзнателния си живот обаче прекарва в Русе. Там се занимава с класически и модерен балет. Учи и моден дизайн в Копенхаген. Живее и в Берлин – меката на техното, но пък той се оказва твърде голям за нея. В него тя започва да губи себе си измежду многобройните диджеи. Намира се отново в Брюксел. Там започва да създава музика, която не остава незабелязана.

Габриела композира парче за кампания на „Прада“, което скоро ще бъде издадено. Музиката ѝ звучи и в селектирания за „Оскар“ белгийски филм „Le Fidèle“. Нейна музика се върви и по Би Би Си. Популярни артисти от електронната световна сцена включват нейните вокали в свои парчета. Има и издадени няколко албуми. Тя е първата българка, която участва в музикалната платформа Boiler Room. В сета, който представя тогава, включва своя интерпретация на „Пустоно лудо и младо“. Интерпретацията ѝ трябва да бъде издадена скоро и на физически носител.

Габриела Вергилов иска да разказва истории с музиката си. Определя това, което прави като дълг – дълг, който има към публиката, но и към себе си. Тя е проводник на енергия, който иска да предаде емоция на хората. А и да вземе такава от тях.

Ако имате желание, можете да повтаряте след нея, като си пуснете музикалния призив „Повтаряй след мен – 19“. Можете и да го споделите, но е добре да отбележите авторките му, както призова във „Време и половина“ Габриела Вергилов. Чуйте повече от нея в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49
Част от участниците в хумористичните празници през 2024 г.

Смешен ли си – пиши!

За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..

публикувано на 03.02.25 в 13:54

Литературните преводи от африкански страни

Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор.  Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР

публикувано на 03.02.25 в 13:00
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20