Либрето: Джузепе Адами и Ренато Симони
Премиера: 25 април 1926 година в Миланската скала
Действащи лица:
• Турандот – китайска принцеса (сопрано)
• Алтум – китайски император (тенор)
• Тимур – детрониран цар на татарите в (изгнание бас)
• Принц Калаф – негов син (тенор)
• Лиу – млада робиня (сопрано)
Придворни:
• Пинг – канцлер (баритон)
• Панг – маршал (тенор)
• Понг – готвач (тенор)
• Мандарин (баритон)
Действието се развива в Пекин в приказно време
Първо действие
Площад пред императорския дворец в Пекин. Прекрасната, но жестока принцеса Турандот ще се омъжи само за този, който отгатне нейните гатанки. Който не успее, ще плати с живота си. Поредната жертва на Турандот е млад персийски принц. Сред множеството на площада е принц Калаф. Внезапно на земята пада немощен старец. Калаф познава своя баща – сваления от престола татарски цар Тимур. Младата робиня Лиу е тръгнала с господаря си с надеждата да намерят Калаф. Радостта на тримата е голяма... Появява се Турандот и принцът мигом се влюбва в нея.
Решава да умре, но да спечели сърцето ѝ. Напразно Тимур и Лиу се опитват да го разубедят. Калаф е непреклонен. Удря три пъти гонга – знак, че е готов да участва в битката с гатанките.
Второ действие
Пинг, Панг и Понг прекарват в тревога нощта. Какво ли ще им донесе утрото: поредно кръвопролитие или начало на мирен живот?
Народът се събира на площада. След като за пореден път разкрива своята ненавист към мъжете, Турандот самоуверено и надменно задава три въпроса. Неочаквано Калаф отговаря и на трите. Китайската принцеса е поразена от неочакваната победа на младия принц. Моли баща си да не я дава за жена на Калаф. Императорът отказва – неговата дума е свещена.
За всеобщо учудване, Калаф великодушно се отказва от правото на женитба. Предлага в замяна загадка на Турандот. Ако тя преди изгрев слънце изрече неговото име, животът на Калаф ѝ принадлежи.
Трето действие
В градината на императорския дворец. Турандот е издала заповед никой да не спи, докато не бъде открито името на незнайния принц.
Калаф броди из града. Среща тримата придворни Пинг, Панг и Понг.
Те го молят да напусне това място, тъй като принцесата не знае пощада.
Водят Тимур и Лиу. Младата робиня отказва да издаде Калаф, в когото е влюбена. Лиу предпочита смъртта, пред предателството.
Започва да зазорява. Калаф предлага ръката си на Турандот, но тя грубо го отблъсква. Тогава младият мъж страстно целува принцесата. Обзет от щастие, Калаф й казва името си. Двамата тръгват към императорския дворец. Площадът бързо се изпълва с народ. Турандот, уловила Калаф за ръка застава пред баща си с думите: „Зная неговото име. То е любов!“
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg