Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Плевнелиев: Ние сме малка, но глобална нация

Успехът е колективно усилие, смята президентът

Росен Плевнелиев
Снимка: БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев (2012-2017) е Главен герой в "Нашият ден". Росен Плевнелиев след лекцията си в Харвардския университет точно преди Университетът да освободи студентите си, беше поканен във формата "Гласове на лидерството", организиран ежегодно от Университета в Харвард.

"Напред! Сигурен съм, че ще преодолеем трудностите. А начинът, по който ги преодоляваме, ще покаже още веднъж кои сме ние и какъв е нашият път напред."

"Невероятно е човек да бъде в Харвард и да попие от тази невероятна енергия... Бяхме заедно с бившия ген. секретар на ООН Бан Ки-мун. Темата беше изключително интересна – "Сила срещу мъдрост". Трябваше да определя какво е успехът за държавния глава и за водещият политик?" 

"Дали успехът е просто да мериш рейтинга си, дали успехът се мери в спечелените битки срещу някой друг, или по-скоро (за мен) успехът е в това да добавиш стойност – за нацията, за държавата. 

Успехът е колективно усилие.

"Кои са правилните приоритети на един лидер? Силата не е устойчива в дългосрочен период на време, а мъдростта е – натрупаните уроци от историята... Дефинирах в моята реч какви са основните принципи на лидерството на бъдещето, посочих и най-трудните моменти в моя мандат, защото когато е трудно, е важно.

Ние сме малка, но глобална нация.

Успехът е да натрупаш мъдрост и да действаш, базирано на дългосрочни устойчиви критерии и принципи, които да доведат до резултати. Успехът е да имаш правилен план и правилен подход. Успехът е да се подкрепят принципи, а не интереси."

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35