Пред неизвестността и пред тревогата всички сме равни. Но талантливото живеене в общество предполага да споделим с другите своите начини за справяне с неизвестността и със смутното. Поезията е един от тези начини. Дебютната книга на Ива Венкова се нарича "Прекрачване отвъд тъгата" и съдържа около 40 стихотворения.
Колко дълго е мълчана тази книга
"Пиша много отдавна, но не мислех да публикувам. Не бих казала, че дългото осмисляне не е задължително, за да има поезия."
Аз-формата
"Тази книга не е планувана – това са лични преживявания, натрупани през годините, които съм преценила, че си струва да бъдат обективирани в една книга."
Първият читател
"Преди всичко семейството. Винаги най-близките хора са читателите. Не бих се справила без подкрепата им. Близките и приятелите са важни, когато си начинаещ автор."
Римата
"Бих писала и бял стих. Римата до голямата степен поставя ограничения, но от друга страна, кара човек да е максимално прецизен и да осмисля това, което пише. Римите ми идват отвътре."
Раззимяване и други авторски думи
"Може би това за мен е бил мъчителен период на трансформация, която съм се опитала да постигна. Надявам се, че съм успяла."
Японската поезия
"Като всеки японист, имам досег с японската литература. Мисля, че японската естетика и японският начин на мислене са оказали влияние върху мен. Освен лаконичност (сричкуване 5-7-5) в японската поезия има едно постоянно усещане за мига, за преходното, за красотата на тъгата, за недостатъчната перфектност на живота..."
Какво ни помага да прекрачим отвъд тъгата
"Най-вече силата на духа. Защото без силата да преодоляваме себе си и трудностите около нас едва ли бихме могли да оцелеем в този свят."
Ива Венкова завършва "Международни отношения" в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и европеистика към Европейския институт I.E.H.E.I. в Ница. Специализира в Токийския университет, Факултет за юридически и политически науки. Доктор е по „Нова и най-нова обща история” в Историческия факултет, СУ "Св. Климент Охридски". Владее английски, японски, френски и немски език. Преводач от японски език на антологията "Цветята на вятъра", съвместно с Димитър Стефанов (1999), и на книгите "България – позната и непозната", "България – страна на съкровищата" от български на японски език. Получава награда от Втория национален поетичен конкурс "Горчиво вино" в гр. Петрич, 2015 г.
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg