Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Георгиева:

Контролът върху необичайната ситуация създава контрол и върху поведението

Ние сме много адаптивни същества и това ни е помогнало да оцелеем. Усещането, че можем да контролираме една необичайна ситуация, създава контрол върху собственото поведение. Това е много важно за децата ни. С това, което правим, чисто поведенчески, ние им даваме моделите за подражание. 

Десислава Георгиева – авиационен и дипломиран кризисен психолог, координатор на Секцията по кризисна интервенция към Дружеството на психолозите в България – коментира в здравната рубрика на "Нашият ден".

"Това, което кризата прави, независимо дали в пандемия, или при всяко критично събитие, е, че променя обичайния ни начин на живот. Както виждате, наложи ни се да ограничаваме социалните си контакти, да променим неща, които винаги сме смятали за даденост, да пренастройваме отношението към себе си и към другите. Да се справяме със собственото си оцеляване и преживяване. В момента е нормално да имаме адекватни реакции към това, което излиза извън обичайното. Да имаме повишена загриженост за своето здраве и това на близките си. 

Понякога сме тъжни и стресирани, чувстваме се объркани, че губим контрол върху всичко, което се случва – с нас и около нас.

Това, което виждам – и аз, и колегите ми – хората, за щастие, са във фаза на мобилизация, вземат нещата в ръцете си, виждаме го и в кризисния щаб, в световните институции. Много малко от хората се поддават на паниката и не стават подвластни на първичните емоции.

Пред Дружеството на психолозите обявихме с една инициатива в социалните мрежи, че ние, като екип по кризисна интервенция, сме се събрали да помагаме на всеки, който има нужда, да окажем абсолютно безвъзмездна подкрепа. Конкретни съвети, конкретни техники, конкретна подкрепа. Това наистина са хора, които имат нужда някой отстрани да им покаже възможностите и ресурсите, с които разполагат.

Имаме механизмите да се справяме. Нашата роля – на мен и на моите колеги – е точно в това: да им покажем възможностите, които в момента не са способни да видят.

Десислава Георгиева призова да се следят социалните мрежи, където почти ежедневно се подготвят някакви кратки материали.   

Разговорът с Десислава Георгиева – авиационен и дипломиран кризисен психолог, координатор на Секцията по кризисна интервенция към Дружеството на психолозите в България – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41