Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Не сме стигнали още до шок в заетостта

Снимка: БГНЕС

Какви ще бъдат икономическите последствия от кризата с коронавируса? Как да бъдат ограничени щетите от социалната изолация? Как актуализацията на бюджета може да предотврати евентуален срив на икономиката? Какви са предложенията и мерките в социалната сфера – ще бъде ли ограничена безработицата с мярката 60 на 40? Финансовото министерство предложи модел, който предполага, че към края на април ще е приключила социалната изолация, този шок върху предлагането в икономиката:

Задържане на заетостта

"Не е съвсем ясно дали тази мярка ще успее да покрие засегнатите сектори. До голяма степен е важно дали администрацията ще се справи. Зависи и от това колко време ще продължи тежката икономическа ситуация.  

Ако обаче имаме продължаване на социалната изолация, на замръзването на световната икономика и някакви други допълнителни негативни сценарии, ще трябва да се мисли за по-различни мерки и по-различни стратегии – според това как се развива ситуацията.

Според мен засега подходът е правилен – предпазливи мерки, контекстуални, които разчитат, че шокът няма да е твърде тежък и дългосрочен. Не са много инструментите, които могат да се ползват в такава ситуация. 

Стоян ПанчевЩе успее ли държавата да бъде стабилна и да изплати всички обезщетения

"В момента наблюдаваме гъвкавост, защото все още имаме едно положително очакване, че тази ситуация няма да продължи дълго. Все още определени фирми имат буфери.

Не сме стигнали още до шок в заетостта – много хора да излязат на пазара на труда. Ако продължим да имаме затворена икономика и ако нямаме други допълнителни мерки, можем да видим вече по-сериозен обем на безработицата."

Удачен ли е вариантът за намаляване на ДДС за стоки от първа необходимост?

"Смятам, че държавата пропусна възможността за някаква форма на данъчна ваканция. Може би ДДС не е най-подходящият данък, който да се таргетира. Аз бих започнал с данък общ доход и с данък печалба. Ако имахме една реформирана пенсионна система, разчитаща на капитално натрупващ модел, а не такава, която разчита на месечните вноски, за да покрива разходите, ние с лекота можехме да имаме и една ваканция в пенсионните вноски."

Актуализацията на бюджета и размерът на новия дълг

"Имаме на разположение общо около 15 млрд. лева. На мен ми се струва малко повече, отколкото е нужно, но може би идеята е, ако има още няколко месеца проблеми... Първоначалната стъпка е предпазлива и смятам, че това е правилно. Основната стратегия е да се запази тази заетост, затова смятам стъпката на правителството за положителна" – коментира либертарианецът и икономист Стоян Панчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53