Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Не сме стигнали още до шок в заетостта

Снимка: БГНЕС

Какви ще бъдат икономическите последствия от кризата с коронавируса? Как да бъдат ограничени щетите от социалната изолация? Как актуализацията на бюджета може да предотврати евентуален срив на икономиката? Какви са предложенията и мерките в социалната сфера – ще бъде ли ограничена безработицата с мярката 60 на 40? Финансовото министерство предложи модел, който предполага, че към края на април ще е приключила социалната изолация, този шок върху предлагането в икономиката:

Задържане на заетостта

"Не е съвсем ясно дали тази мярка ще успее да покрие засегнатите сектори. До голяма степен е важно дали администрацията ще се справи. Зависи и от това колко време ще продължи тежката икономическа ситуация.  

Ако обаче имаме продължаване на социалната изолация, на замръзването на световната икономика и някакви други допълнителни негативни сценарии, ще трябва да се мисли за по-различни мерки и по-различни стратегии – според това как се развива ситуацията.

Според мен засега подходът е правилен – предпазливи мерки, контекстуални, които разчитат, че шокът няма да е твърде тежък и дългосрочен. Не са много инструментите, които могат да се ползват в такава ситуация. 

Стоян ПанчевЩе успее ли държавата да бъде стабилна и да изплати всички обезщетения

"В момента наблюдаваме гъвкавост, защото все още имаме едно положително очакване, че тази ситуация няма да продължи дълго. Все още определени фирми имат буфери.

Не сме стигнали още до шок в заетостта – много хора да излязат на пазара на труда. Ако продължим да имаме затворена икономика и ако нямаме други допълнителни мерки, можем да видим вече по-сериозен обем на безработицата."

Удачен ли е вариантът за намаляване на ДДС за стоки от първа необходимост?

"Смятам, че държавата пропусна възможността за някаква форма на данъчна ваканция. Може би ДДС не е най-подходящият данък, който да се таргетира. Аз бих започнал с данък общ доход и с данък печалба. Ако имахме една реформирана пенсионна система, разчитаща на капитално натрупващ модел, а не такава, която разчита на месечните вноски, за да покрива разходите, ние с лекота можехме да имаме и една ваканция в пенсионните вноски."

Актуализацията на бюджета и размерът на новия дълг

"Имаме на разположение общо около 15 млрд. лева. На мен ми се струва малко повече, отколкото е нужно, но може би идеята е, ако има още няколко месеца проблеми... Първоначалната стъпка е предпазлива и смятам, че това е правилно. Основната стратегия е да се запази тази заетост, затова смятам стъпката на правителството за положителна" – коментира либертарианецът и икономист Стоян Панчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45