Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли българинът авариен фонд

Снимка: архив

Въпреки че е 1 април, финансите съвсем не са шега. Имате ли авариен фонд за кризисни ситуации? Подготвени ли сте за извънредни обстоятелства? Финансовият консултант Стойне Василев препоръчва на всеки:

"1. Помислете за своята защита. Ако все още имате доходи и не сте останали без работа, помислете за увеличаване на своя авариен фонд. Т.е. за парите, които ще ви трябват в следващите месеци или при някаква извънредна ситуация (ако намалят заплатите или останете изобщо без доходи). 

2. Оптимизирайте разходите. Когато сте вкъщи, това може би не е толкова сложно. Заделяйте по-голяма част от своите доходи. За инвестиции и неинвестиционни покупки периодът не е подходящ. Отложете по-големите разходи – жилище, кола... – изчакайте да видите как ще се развие ситуацията, защото, ако продължи малко повече, със сигурност това ще засегне доходите на всеки един от нас."

За хората с кредити:

"Ако се върнем назад преди 12 години, когато беше предишната световна финансова криза, доста хора имаха проблеми с плащането на месечните вноски и част от тях загубиха жилищата си. Моят съвет към хората с кредити е да помислят да създадат един такъв фонд, с който да си покрият вноските за 6 месеца или повече. За безлихвените кредити – бих препоръчал да се тегли такъв кредит наистина в краен случай, ако тези пари трябват за купуване на храна, лекарства и други неотложни разходи. Дори безлихвени, това са кредити, които трябва да се връщат, това не е подарък, който се получава без нещо насреща."

За хората без авариен фонд

"Проучванията в България показват, че над 80% от хората нямат авариен фонд. Ако сега трябва да го създават, може би е малко късно. Все пак, ако извънредното положение се олекоти, дори да заделите съвсем малък процент, създайте такъв фонд. 

Защото икономиката няма да се възстанови толкова бързо, колкото и да ни се иска. Последствията от тази криза ще продължат до края на тази година, а и следващата за много отрасли, и сега е моментът да помислите за вашата защита и за вашите спестявания.

Ако можете да отделяте 5-10% като минимум и този авариен фонд да покрива унифицираните разходи – битови сметки, наем, вноски по кредити – поне за 6 месеца. Това да стане, като оптимизирате разходите и отложите някои покупки."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35