Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Десислава Димитрова:

Тази инфекция е изключително вирулентна и бързо се разпространява

Снимка: Pixabay

"Карантина" е френска дума и означава изолация за 45 дни. Трябва хигиена – миене на ръцете, на лицето. Дрехите – когато се прибира човек отвън. Това е толкова стар принцип, но ние сякаш спряхме да го спазваме – да си събуеш обувките и да си смениш дрехите, с които си бил навън с домашни дрехи. Защото вирусът може да престои върху тъканите, по дрехите, по обувките... Това са елементарни прийоми, с които може да се намали наистина разпространението на инфекцията.

"Тази инфекция е изключително вирулентна и много бързо се разпространява", заяви д-р Десислава Димитрова, практикуващ лекар – вътрешни болести в Ню Джърси, САЩ, за здравната рубрика на "Нашият ден".

"Другото, на което хората не обръщат внимание, е, когато отидат на пазар и се приберат, всичките покупки обикновено се внасят най-често в кухнята. Добре е всичко да бъде преди това почистено – плодове, зеленчуци да бъдат измити, ако са буркани, пакети – да бъдат избърсани с алкохолни кърпички, с белина. Това са елементарни подходи, които могат да бъдат много полезни в създалата се ситуация."

"Като цяло американският пациент е доста дисциплиниран, спазва препоръките на медиците. Само в началото имаше един скептицизъм и хората не дооценяваха тежестта и сложността на ситуацията. Сега се отнасят много по-сериозно. До началото на март имаше малко случаи, около 15 март скочиха рязко случаите, защото много американци се прибраха." Това разказа д-р Димитрова за Ню Джърси и обясни доколко е засегнат районът от COVID-19. 

Разговорът с д-р Десислава Димитрова е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45