Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добре дошли в Средновековието

Феодализмът дава притеснително ясен отговор къде живеем днес

БНР Новини
Господари и слуги - дали това не са отношенията ни с технологиите
Снимка: Wikipedia

"Промяната няма да дойде от рязко приключване на едно минало, а в резултат от невидими процеси, които не сме забелязали", казва Ивана Мурджева в разговор за това в какъв свят живеем днес и как ще изглежда утрешният ден.

Вчера, а сякаш много отдавна, преживяхме рухването на големите идеологии, както и преувеличения край на историята, предречен от футуролозите. Заживяхме в голямото дигитално село, в което всеки има своите 15 минути слава. Само че днес никой не отделя цял четвърт час на останалите.

Обхватът на вниманието ни е близък до този на декоративна рибка, т.е. най-много три минути.
Това изправя авторите на послание пред необходимостта да бъдат кратки и ясни, да опростяват. Нещо, което средновековните схоластици правят, за да достигнат до повече хора.

Аналогиите с този отдалечен исторически период не спират дотук.

"Терминът "Дигитално средновековие" си пробива път и хвърля ръкавица на медиевистите, отбелязва Мурджева.

В Средновековековието разпокъсването на пространството на малки, откъснати светове и страхът, с който е било пълно разстоянието между тях, можем да разпознаем балоните в социалните мрежи.

Защото вместо да ни правят по-свързани, те парадоксално ни разделят до степен на пълна нечуваемост."

Има и друго свързваме средните векове с феодализма и прикрепянето на големи групи хора към земята, управлявана от конкретен владетел. Нещо подобно наблюдаваме и днес, когато големите технологични компании придобиват данни за нас чрез технологиите, които използваме всекидневно, превръщайки ни в дигитални крепостни.

Интернет на нещата ни прави зависими от технологичните гигантни по безпрецедентен начин.

Ако рекламодателите имат достъп до устройствата ни, през които събират за нас данни и ни изпращат таргетирани съобщения, е спорно доколко тези устройства са наша собственост. Направихте ли аналогия със земята, която крепостните са обработвали, без право да я притежават и да се възползват от благата ѝ в пълен размер?

"Средновековието е закърмено с очакването за свършека на света", казва Жак льо Гоф. И и тук също можем да открием препратка към днешното очакването на близкия край.

А ако сме свикнали с тропите на тъмните векове, управлявани от суеверия и страх, какво да кажем за днешния свят на фалшиви новини, антиваксърско движение, вяра в плоската земя и съмнителни лечебни практики?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12