Художникът-карикатурист Милко Диков навърши на 24 март 90 години. Той е постановчик и на анимационни филми. Роден е в Троян, когато градът е на картата на Царство България.
На 17-годишна възраст Милко Диков отива в София, за да взема частни уроци по рисуване при Илия Бешков. През 1960 г. завършва в Академията - ВИИИ „Николай Павлович“ специалност керамика в класа на проф. Стоян Райнов. През 1959 г. отпечатва своята първа карикатура във вестник „Стършел“ и печели първия си конкурс за карикатура.
От 1963 г. карикатурите му са постоянно на страниците на различни вестници и списания. Характерното за тях е, че почти никога не са придружени от допълнителен текст.
Милко Диков работи и като художник-постановчик на анимационни филми, по-известните сред които са: „Двата полюса“ (1963), „Пакостникът“ (1964), „Приспивна песен“ (1966), „Аспирин“, „Триптих“ („Ключалката“, „Шамарът“, „Кукловод“, 1974), „Едно, две, три“ (1977).
„Милко Диков прави цял живот карикатури и сатирични рисунки, като и до днес не губи творческия си дух и уникалното си чувство за хумор. Неговите карикатури нямат текст. Чрез вица, находката, прекрасния щрих и абсурдните ситуации в тях, които черпи от богатството на живота на човечеството, ни внушава философия, мъдрост, даже радост.“ – казва художникът Киро Мавров за колегата си Милко Диков.
През 2007 г., по повод 100-годишнината от рождението на Иван Хаджийски, по поръчка на Музея на занаятите създава своите „шеговити рисунки” по подбрани текстове от популярната книга на социолога „Бит душевност на нашия народ”.
Взема участие в национални и международни изложби на карикатурата.
Доайенът на родната карикатура е носител на десетки награди, сред които Голямата награда на Маростика, Италия – 1975 година, две първи награди от град Акшекир, Турция, две първи отличия от Габрово. Носител е на орден „Св. Св.Кирил и Методий“ и на наградата на името на Илия Бешков.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg