Първата част от срещата-разговор с една вдъхновена и вечно търсеща новото в традициите на клавирната интерпретация българска изпълнителка – Анжела Тошева ще бъде излъчена в предаването „Български изпълнители“ в петъчната вечер на 3 април.
Една от най-изявените и креативни представителки на българското клавирното изкуство е родена в София. Анжела Тошева има щастието да получи музикално образование под ръководството на педагозите Людмила Стоянова, проф. Мара Петкова, проф. Богомил Стършенов, проф. Лили Атанасова, както и при унгарския специалист проф. Дьорд Шебьок и норвежкия клавесинист проф. Кетил Хаугзанд.
Нейното интерпретаторско майсторство и фина художествена чувствителност са оценени високо у нас и в Чужбина: тя е носител на множество отличия от престижни музикални форуми като конкурсите в Салерно (1978), Усти над Лабем (1973), „Лист-Барток“ (1988), наградата „Златно перо“ на „Clasic FM Радио“ (1997), награда „Шопен“ на Полския културен институт в България (2010), награда на Българския салон на изкуствата заедно с Михаил Големинов за мултимедийната инсталация „Шуман-Оракул“ и поредицата от концерти по повод 200 години от рождението на Шуман (2010), както и наградата „Сребърен кръст“ по случай националния празник на Унгария и разпространението на унгарската музика извън пределите на Унгария (2019).
В този брой на предаването Анжела Тошева ще разкаже за най-ярките моменти от началото на своя творчески път, а слушателите ще се насладят и на нейни майсторски изпълнения на творби от Доменико Скарлати, Лудвиг ван Бетовен, френският органист и клавесинист Луи Маршан и Бела Барток.
Бъдете на вълните на националната програма „Христо Ботев“ в петък, 3 април, от 23 часа – часът на българските изпълнители.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg