Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Унгарският културен институт със събития във виртуалното пространство

Снимка: szofia.balassiintezet.hu

По идея на преводачката от унгарски език Стефка Хрусанова Унгарският културен институт стартира проекта „Съвременна класика“. Идеята е повече читатели да се запознаят с произведенията на унгарската литература, публикувани у нас. Всеки вторник и четвъртък преводачите от унгарски език Адриана Петкова, Иванка Павлова, Мартин Христов, Нели Димова, Николай П. Бойков, Светла Кьосева, Стефка Хрусанова и Юлия Крумова ще четат откъси от преведени от тях произведения. Двама актьори – Леонид Йовчев и Станислав Кертиков – също ще се включат в четенията, които започнаха този вторник, на 7 април. Качването на записите ще продължи до края на месеца, но в Ютюб канала те ще могат да се слушат и след това. Текстовете са от книгите на Антал Серб, Геза Чат, Ищван Йоркен, Магда Сабо, Петер Надаш, Силард Рубин, Фридеш Каринти и Шандор Чори.

Традиционният рецитаторски конкурс за почитателите на художественото слово ще се проведе тази година онлайн. Всичко ще е във видеоформат, а крайният срок за изпращане е удължен до 30 април. Наградените ще бъдат обявени на 11 май 2020 г. 

ХХVII Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература Шумен 2020 се организира от Унгарския културен институт при Посолството на Унгария и Община Шумен

Тази събота, 11 април, ще се чества Денят на унгарската поезия, който от 1964 година се празнува в деня на рождението на Атила Йожеф. Унгарският културен институт в София поздравява всички по този случай с негови стихотворения, качени на сайта, едно от които е в превод на Невена Стефанова:


МАМА

От осем дена непрестанно

във сънищата срещам мама.

Тя към тавана разтреперана

прането носи във панера.

Дете наивно бях... Отчаян,

че тя със мене не играе,

крещях със сълзи във очите:

„Вместо прането мен носи ти!“

Но тя отмина нанагоре,

спокойна, без да проговори,

с панера, с дрехите крилати,

все по-далече от земята...

Сега не съм аз тъй нещастен:

на мама образът израсна –

с коси в лазурите развяни

простира облаците прани.


Превод Невена Стефанова


Чуйте повече от преводачката Нели Димова






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30