Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихомир Безлов:

Трябва да се изчака устойчив спад на случаите на коронавирус

Ако хората не контролират себе си, децата си и родителите си, няма как държавата с глоби или затвор да промени ситуацията

Тихомир Безлов
Снимка: БГНЕС

Трябва да се изчака устойчиво спадане на случаите на коронавирус. Никой не знае в действителност колко са заразените в една страна. И това, което ще бъде важен индикатор какво ще се случи, са следващите два-три дена. Това коментира Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, в "Нашият ден". 

"Като гледам какво се случва по улиците, дали заради хубавото време, пред блока, в магазина, хората започнаха през последните дни рязко да не спазват правилата, не спазват дистанцията. Това желание да се промени ситуацията, да се намали стоенето вкъщи е естествен процес .

Как да стане излизането от извънредните мерки?

"Това се коментира в цял свят, не само у нас. Китай и Южна Корея се опитват да го направят. Много зависи от това дали ще има втора вълна. Вирусолозите и епидемолозите коментират, че трябва да се изчака устойчиво спадане на случаите, а не колебание. Друг е въпросът колко дълго можем да си позволим да спазваме крайни мерки, защото:

Другата по-голяма заплаха е икономиката. Какво се случва със заетостта на хората?

"Дори и да няма устойчив спад, от един момент нататък трябва да се направят опити да се възстановят някакви икономически процеси, които почти са спрели. Очевидно няма да се чака да станат новите диагностицирани нула."

Страхувам се, че не знаем какво ще случи при това отклоняващо се (девиантно) поведение на хората

"Това усилие хората да излязат от вкъщи и да потърсят контакти, ще доведе до някакъв ръст на заразяването. Проблемът е, че празниците, които предстоят – Цветница и Великден – са свързани със събиране на хора. А мисля, че ще го усетим още преди това. Това, което си заслужава да се знае: 

Какво се случва със здравната ни система?

"Ние сме втори след Италия, въвели извънредното положение. Така или иначе България успя да намали тази първоначална криза. Ситуацията в момента не толкова стресова за здравната система. Болниците вече са по-подготвени, имат свой и чужд опит как да се третира по-ефективно вирусът. Но има различно ниво на лекуване на хората в различните болници. Ще се види през статистиката – през смъртните случаи – къде хората по-често оздравяват и къде умират."

Ресурсите, които има държавата, са относително ограничени

"Няма как да сложим полицай пред всеки блок. Може да се сложат хора на големите пътища и в големите градове. Полицията е на ръба на ресурсите и на възможностите си да реагира. Вече 4 седмици тя работи много по-интензивно от обичайното. Дори и армията, тя не е с голяма численост, за да бъде ползвана за възпиращи мерки. Ако хората нямат някакво собствено усилие да контролират себе си, децата си и родителите си, няма как държавата с глоби или затвор да успее да промени ситуацията." – категоричен е Безлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04