Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихомир Безлов:

Трябва да се изчака устойчив спад на случаите на коронавирус

Ако хората не контролират себе си, децата си и родителите си, няма как държавата с глоби или затвор да промени ситуацията

Тихомир Безлов
Снимка: БГНЕС

Трябва да се изчака устойчиво спадане на случаите на коронавирус. Никой не знае в действителност колко са заразените в една страна. И това, което ще бъде важен индикатор какво ще се случи, са следващите два-три дена. Това коментира Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, в "Нашият ден". 

"Като гледам какво се случва по улиците, дали заради хубавото време, пред блока, в магазина, хората започнаха през последните дни рязко да не спазват правилата, не спазват дистанцията. Това желание да се промени ситуацията, да се намали стоенето вкъщи е естествен процес .

Как да стане излизането от извънредните мерки?

"Това се коментира в цял свят, не само у нас. Китай и Южна Корея се опитват да го направят. Много зависи от това дали ще има втора вълна. Вирусолозите и епидемолозите коментират, че трябва да се изчака устойчиво спадане на случаите, а не колебание. Друг е въпросът колко дълго можем да си позволим да спазваме крайни мерки, защото:

Другата по-голяма заплаха е икономиката. Какво се случва със заетостта на хората?

"Дори и да няма устойчив спад, от един момент нататък трябва да се направят опити да се възстановят някакви икономически процеси, които почти са спрели. Очевидно няма да се чака да станат новите диагностицирани нула."

Страхувам се, че не знаем какво ще случи при това отклоняващо се (девиантно) поведение на хората

"Това усилие хората да излязат от вкъщи и да потърсят контакти, ще доведе до някакъв ръст на заразяването. Проблемът е, че празниците, които предстоят – Цветница и Великден – са свързани със събиране на хора. А мисля, че ще го усетим още преди това. Това, което си заслужава да се знае: 

Какво се случва със здравната ни система?

"Ние сме втори след Италия, въвели извънредното положение. Така или иначе България успя да намали тази първоначална криза. Ситуацията в момента не толкова стресова за здравната система. Болниците вече са по-подготвени, имат свой и чужд опит как да се третира по-ефективно вирусът. Но има различно ниво на лекуване на хората в различните болници. Ще се види през статистиката – през смъртните случаи – къде хората по-често оздравяват и къде умират."

Ресурсите, които има държавата, са относително ограничени

"Няма как да сложим полицай пред всеки блок. Може да се сложат хора на големите пътища и в големите градове. Полицията е на ръба на ресурсите и на възможностите си да реагира. Вече 4 седмици тя работи много по-интензивно от обичайното. Дори и армията, тя не е с голяма численост, за да бъде ползвана за възпиращи мерки. Ако хората нямат някакво собствено усилие да контролират себе си, децата си и родителите си, няма как държавата с глоби или затвор да успее да промени ситуацията." – категоричен е Безлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25