Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Богдан Петрунов:

Най-важното по време на пандемия е да бъде съхранен имунитетът

Снимка: pixabay

При една такава пандемия в целия свят безспорно е много важно състоянието на нашия имунитет. Изложени сме в момента не само на една тежка вирусна атака, която потиска функциите на имунната система. По-важно е, че след тази белодробна вирусна инфекция, която завършва с тежка бронхопневмония, много често последва бактериална инфекция. Това заяви акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести, в здравната рубрика на ''Нашият ден''. 

Вирусната инфекция е опасна, често води до фатален край. Но голяма част от случаите, които също завършват фатално, са от последващите бактериални инфекции. А точно при тях е много важно засилването на имунната система. 

Съвременните хора поначало сме изложени на много вредни въздействия – високата радиация, замърсената околна среда, храните с невисоко качество, придружени с коректори, стабилизатори, оцветители и консерванти, които въздействат отрицателно на имунната система. 

В условия на карантина да се приемат основните витамини А, С и D, които по различен механизъм усилват имунната система. Съществуват и много добри лекарствени средства и богата серия от т.нар. "хранителни добавки". Ние в България разполагаме с много висококачествени полибактериални имуностимулатори – широка група препарати, одобрени и официално утвърдени контролни органи, които дават добри резултати. Смисълът на тези препарати е да засилят отделни елементи на имунната система – на двата основни клона на имунната система – единият е свързан с образуване на защитни антитела, а другият с отделянето на едно вещество с мощно противовирусно действие – т.нар. "интерферон". Интерферонът е биологичен продукт с грамадно противовирусно действие, а успоредно с това е мощен стимулатор на имунната система. Смятам за важно ползването на такива имуностимулатори по време на епидемия. 

Да запазим същността си в добри физиологични условия зависи от три системи – имунната, ендокринната и нервната. И трите системи се влияят много от активната двигателна дейност. 

Разговорът с акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57