За глобалното приземяване и защо и как изведнъж всички самолети кацнаха. Пилотът-писател Йордан Колев, автор на "Кацането", разказа в "Артефир" за последните събития в живота си, за пътешествията си – действителни, виртуални или в света на литературата – с надеждата, че след тази самоизолация духът ни не е подложен на карантина.
"Глобализацията е вредна за човечеството, по мое мнение. Досега ние бяхме на прага да предадем властта на корпорациите. А може би тази естествена спирачка, която природата ни наложи, ще ни отвори очите, че може би не е толкова добре да пътуваме, за да работим, от единия до другия край на Европа всяка седмица по два пъти."
Може би трябва да разчитаме повече на себе си, както нашите деди са разчитали
"Може би глобализацията ще отшуми", казва Йордан Колев и допълва, че е в момента е в доброволна самоизолация на високо място.
"Последното ми кацане беше в София преди 2 месеца. Що се отнася до приземяването, нашата индустрия – гражданската авиация – е много уязвима от подобни неща. Подобно тежко приземяване имаше веднага след терористичните атаки преди близо 20 години в Ню Йорк, САЩ. Оттогава не е имало такова "тежко приземяване". Тогава пострада само американската гражданска авиация, докато сега пострада гражданската авиация в световен мащаб."
Личният пример. Важно е да сме с вирнати високо глави, да се оглеждаме, да се усмихваме, да се шегуваме!
"Искам да помоля хората да четат колкото може повече, защото седенето в интернет пред монитора и гледането на тези безкрайни брифинги психира. От друга гледна точка телевизията ни предлага информацията предъвквана. Докато, когато човек чете книга, той трябва да си представя, т.е. въображението му работи."
Пилотът-писател Йордан Колев пожела здраве и късмет на всички българи. "Очаквайте новата ми книга "Лабиринт" по някое време 2021 година", сподели авторът.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg