Във време на всеобщ страх от болестта, която предизвика пандемия, преситеният от информация съвременен човек вероятно се замисля при отговора на този въпрос. Едва ли наистина го познаваме в такива детайли, каквито ни разкрива Бил Брайсън в книгата си „Тялото. Наръчник за употреба“. С присъщото си чувство за хумор, което читателите познават от няколкото негови книги, преведени вече на български, глава по глава той описва непознати факти за нашите тела. Започва от кожата и косата, пише за мозъка и главата, устата, гърлото, сърцето, белите дробове, стомаха и т.н., като не пропуска имунната и нервната система, различни болести...
Това не е учебник, въпреки че Брайсън се базира на задълбочени проучвания и книгата му е изпълнена с цифри и различни медицински случаи, например. По-скоро е интересен и познавателен разказ за съвършенствата и несъвършенствата на тялото ни, написан талантливо и увлекателен за четене.
Неприятно впечатление обаче прави сгрешеният превод на името на Самюъл Пийпс (преведен като Пепис), при положение че „Дневник“-ът му беше издаден още през 1997 г. от „Народна култура“. Такова недоглеждане и на преводач, и на редактор поставя под съмнение прецизността в такава книга, препълнена с факти и имена, книга, която не го заслужава, тъкмо напротив.
Чуйте Темз Арабаджиева за книгата.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg