Като възпоменават събитията, станали през Страстната седмица, вярващите стават съпричастни към тях и ги съпреживяват в съответните църковни служби.
Всъщност от четвъртък вечерта, т.е. от снощи, започват службите за Разпети петък. Четенето на дванадесетте Евангелията, описващи страданията на Спасителя, припомнят времето на Христовото разпятие. След прочитането на петото Евангелие в центъра на храма се изнася светият Кръст, а тялото на Христос е приковано на него, а както е казано в евангелския разказ, от двете Му страни са поставени фигурите на св. Богородица и на св. Йоан Богослов. До края на службата вярващите се покланят пред тях.
Днес е единственият ден в годината, когато през деня не се служи Света литургия, защото в този ден Сам Господ принася Себе си в жертва, а се извършва богослужение, по време на което се четат Царските часове. Това са различни библейски четива, в които се говори за Разпятието. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига „гробът“ Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя светата Плащаницa, която представлява плат с изображението на положения в гроба Син Божий, а върху Плащаницата се поставят Евангелието и Кръстът. Християните пристъпват към Гроба Христов и се покланят на плащаницата, като символично преживяват момента на смъртта и погребението на Спасителя.
Вечерта се отслужва Опелото Христово. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. На Разпети петък вечерта Опелото Христово е всъщност първата служба на Велика събота. В края на богослужението обикалянето на храма символизира погребалното шествие, съпровождащо към гроба Христос. Християните преминават на входа на храма под св. Плащаница, за да отдадат почит и свещениците я прибират в олтара.
В храма „Св. София“ са спазени противоепидемичните мерки за ограничаване разпространението на коронавируса.
Светата плащаница беше изнесена на своеобразния гроб пред храма. Вярващите нямат достъп до нея и няма опасност да се заразят, чрез целувание на Светата плащаница. Всички могат да се поклонят на светинята, но при спазване на мерките за сигурност – каза Анна-Мария Кръстева.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg