Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Разпети петък

| обновено на 17.04.20 в 11:32
Снимка: БГНЕС

Като възпоменават събитията, станали през Страстната седмица, вярващите стават съпричастни към тях и ги съпреживяват в съответните църковни служби.

Всъщност от четвъртък вечерта, т.е. от снощи, започват службите за Разпети петък. Четенето на дванадесетте Евангелията, описващи страданията на Спасителя, припомнят времето на Христовото разпятие. След прочитането на петото Евангелие в центъра на храма се изнася светият Кръст, а тялото на Христос е приковано на него, а както е казано в евангелския разказ, от двете Му страни са поставени фигурите на св. Богородица и на св. Йоан Богослов. До края на службата вярващите се покланят пред тях.

Днес е единственият ден в годината, когато през деня не се служи Света литургия, защото в този ден Сам Господ принася Себе си в жертва, а се извършва богослужение, по време на което се четат Царските часове. Това са различни библейски четива, в които се говори за Разпятието. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига „гробът“ Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя светата Плащаницa, която представлява плат с изображението на положения в гроба Син Божий, а върху Плащаницата се поставят Евангелието и Кръстът. Християните пристъпват към Гроба Христов и се покланят на плащаницата, като символично преживяват момента на смъртта и погребението на Спасителя.

Вечерта се отслужва Опелото Христово. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. На Разпети петък вечерта Опелото Христово е всъщност първата служба на Велика събота. В края на богослужението обикалянето на храма символизира погребалното шествие, съпровождащо към гроба Христос. Християните преминават на входа на храма под св. Плащаница, за да отдадат почит и свещениците я прибират в олтара.


В храма „Св. София“ са спазени противоепидемичните мерки за ограничаване разпространението на коронавируса.

Светата плащаница беше изнесена на своеобразния гроб пред храма. Вярващите нямат достъп до нея и няма опасност да се заразят, чрез целувание на Светата плащаница. Всички могат да се поклонят на светинята, но при спазване на мерките за сигурност – каза Анна-Мария Кръстева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44