Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Даниела Попова

Диабетиците са застрашени от Covid-19 заради нарушения си имунитет

Снимка: Ани Петрова, БНР

Тези дни, тези месеци всички изведнъж се подчинихме и се вторачихме в този голям здравен проблем, който налегна цялото човечество – инфекцията с Covid-19. доц. д-р Даниела Попова, началник на Метаболитна клиника в Университетската болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", в здравната рубрика на "Нашият ден".

Към рисковата част от хората – тези, които имат сърдечни и дихателни заболявания – се поставя и групата на хората със захарна болест. Диабетът, както и затлъстяването, тези сериозни заболявания не са само болести на обмяната, но са свързани с прогресиращи, често пъти без изявени симптоми, съдови увреждания. Увреждат се генерализирано всички съдове – и малките, и големите. Увреждат се и съдовете, които хранят сърцето – коронарните артерии, съдовете на мозъка, съдовете на крайниците. Малките съдове, които се увреждат при прогресията на диабета, засягат очите, бъбреците, нервите. Грозд от множество усложнения, които увеличават здравните нарушения. Във връзка с това се нарушава и имунитетът при болните от диабет. Много често хората с диабет, когато се срещнат с някаква инфекция, могат да развият доста по-тежко инфекциозно заболяване. 

Хората със затлъстяване също са придружени със сериозни заболявания – просто няма орган или система, които да не страдат от болестно каченото наднормено тегло. Но един от най-сериозните нарушения са  това, че при тях се развива диабет. Много типични усложнения за тези пациенти, особено тези с високостепенното затлъстяване, дихателните нарушения – т.нар. "хиповентилация", която те имат, защото високият стоеж на диафрагмата в резултат на натрупани много коремни тлъстини силно затруднява дихателните движения на белите дробове. Тези пациенти дишат трудно, често имат задух, много често развиват пневмония, защото не разгъват добре дробовете си. Ако към това се добави и тежка вирусна инфекция... картината би била драматична. 

Съвет към тези пациенти е добър контрол на кръвната захар и на липидните показатели в кръвта, телесна редукция. А в днешното време това е повече от важно тези хора е, без да се страхуват и паникьосват, повече от всякога да бъдат стриктни в гликемичния контрол. Диетата също помага. Но – важен съвет – в този момент не бива да се прибягва до някакви намалени нискоенергийни хранителни режими и редуциращи диети, защото има опасност организмът да бъде лишен от нужните вещества, от витамините. Прехранването, злоупотребата с мазнини и захари продължават да бъдат неправилни. Балансираното и здравословно хранене е изключително важно. Това намалява риска.

Разговорът с доц. д-р Даниела Попова, началник на Метаболитна клиника в Университетската болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35