Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Италия електронното правосъдие продължава да работи

Дрогираните шофьори остават без книжка за 15 години в Италия

Адв. Мария ГанчеваИталианската съдебна система е основана на гражданското право.
Функцията на съдия, както и тази на прокурор, се упражнява от членове на съдебната власт. Административната функция се поема от Министерството на правосъдието.

Съдебната функция може да се раздели на следните области – обикновена гражданскоправна и наказателноправна, административна, счетоводна, военна, данъчна.
• Юрисдикцията по административни въпроси се упражнява от регионални административни съдилища (Tribunali Amministrativi Regionali или TAR) и от Държавния съвет (Consiglio di Stato).
• Юрисдикцията по счетоводни въпроси се упражнява от Държавната сметна палата (Corte dei conti). Службата на нейния главен прокурор е установена в същия орган.
• Юрисдикцията по данъчните въпроси се упражнява от провинциалните данъчни комисии и от районните данъчни комисии.
• Юрисдикцията по военни въпроси се упражнява от военните съдилища, военно-апелативния съд, надзорния военен съд, военни прокурори при военните съдилища, главни военни прокурори при военно-апелативния съд и главния военен прокурор при Касационния съд.
• Юрисдикцията по обикновени гражданскоправни и наказателноправни въпроси се упражнява от магистрати, принадлежащи към правния ред, който е разделен на съдии от една страна и на магистрати на прокурорската служба от друга страна, изпълняващи съответно ролите на съдии и следователи. Повече за това можете да прочетете на страницата на Европейския портал за електронно правосъдие.

„В Италия работи и електронното правосъдие, което е полезно и оказва помощ на магистрати, юристи, адвокати и граждани, въпреки че по време на короновирусната пандемия процесуалната дейност е сведена до минимум с изключение на спешните и неотложни дела. Надявам се и в България това да се случи, знам че от години се работи в тази насока. Това спестява не само работно, но и процесуално време. Можеш да правиш искания онлайн, да подаваш, проверяваш и получаваш документи по делата, които представлявам клиентите си. Веднага щом се разбра за коронавируса Министерството на правосъдието в Италия, колегите от Милано веднага се задвижиха и в момента спешните наказателни дела се провеждат дистанционно, без да се ходи в съдебната палата. През м. март в съдебната палата в Милано стана пожар и много от делата изгоряха, но благодарение на дигитализацията голяма част от тези документи бяха спасени“ - това каза в „Законът и Темида“ адв. Мария Ганчева от Лаго Маджоре, член на Адвокатска колегия - Милано.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08