Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ованес Торосян – 20 години и 50 кила на сцената

Снимка: Ани Петрова

"В София има 14 театъра, доколкото ми е известно. Всеки театър изкарва по 3-4 – средно говоря – премиери на сезон, това прави по 163 лв. средно за билет за премиера. Да не говоря за операта, за музикантите... Ето, виждате ли, затрупани сме ежедневно с проблеми, проблеми, проблеми, проблеми и на всичкото отгоре ние сме виновни, разбираш ли", това е откъс от моноспектакъла "Харлем шейк". Авторски спектакъл на Ованес Торосян – актьорът, чието представление най-вероятно ще изберете да посетите, дори 14-те софийски театъра да направят премиери в един и същи ден.

Поводът за гостуването на Торосян е забележителният за толкова млад творец юбилей – 20 години на сцена.

Рекапитулацията му включва най-различни театрални форми в амплоа и на актьор, и на режисьор. Той се снима в игралното и документалното кино, участва в конвенционални и експериментални постановки, във вербатим театър, късометражно кино и какво ли още не. Желанието му да опитва нови неща и да избягва коловозите е дори по-голямо от това на кинорежисьорите да го снимат в главни роли.

"Отвори ли се нова форма, някаква мисъл, идея, веднага скачам вътре, без да мисля за резултата. Това е важно за развитието на един творец – да се пробlа, да се пробва, да се пробва и никога да не си повярва, че е готов. Именно с тези експерименти проверявам знанията си, качествата си и се развивам", казва Ованес, който не се страхува да се променя.

Неизменни във всички му въплъщения остават честността пред себе си и публиката, както и теглото му от 50 кг.

В разговора Ованес Торосян разказва как се готви за юбилея си – 20 години в театъра и с какъв спектакъл ще го отбележи. 

Ованес Торосян е роден на 7 декември 1986 г. в Ереван, Армения. През 1993 г. се установява заедно със семейството си в София. Започва да посещава актьорската школа на Ники Априлов в Двореца на децата. През 2009 г. завършва в НАТФИЗ със специалност Актьорско майсторство в класа на проф. Пламен Марков и Ивайло Христов. През 2016 г. Ованес Торосян завършва Театрална режисура в НАТФИЗ. Играе на сцените на Народен театър „Иван Вазов“, Сатиричния театър, Театрална работилница “Сфумато”, Младежки театър „Николай Бинев“ и други. Ованес Торосян е един от най-сниманите млади актьори в българското кино. Участва в множество филми, като най-значими са ролите му в: „Източни пиеси“ (2009), „Пухеният“ (2010), „Тилт“ (2010), „Аве“ (2012), „Съдилището“ (2014), „Септември в Шираз“ (2015).

Носител е на следните награди:
Номиниран за „Икар“ в кат. „Дебют“ в ролята на Михаил в „Пухеният“ – 2010 г.
„Златна роза“ за поддържаща мъжка роля за филмите „Източни пиеси“ и „Тилт“ – 2010 г.
Награда на Съюза на българските филмови дейци за поддържаща мъжка роля за филма „Тилт“ – 2010 г.
Награда на Съюза на българските филмови дейци за главна мъжка роля за филма „Аве“ 2011 г.
Tashkend IFF (2012) – Golden Guepard за най-добър актьор за филма „Аве.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10