На какъв етап сме в изследванията, които могат да ни доведат до създаването на лекарство за Covid-19? Какво означава да създадеш молекули срещу коронавируса? Пресечната точка между нуждата от финансиране и управлението на патента? Кристина Ескенази – председател на Биотехнологичен и здравен клъстер и член на УС на Клъстер Изкуствен интелект, даде повече подробности в "Нашият ден":
"Учените от нашата компания успяха да разработят строен подход към лечение на болестта през последния месец и половина.
Това означава създаването на малки молекули, които да могат успешно да възпират възможността на Covid-19 да свързва с клетките. На този етап имаме обещаващи резултати от най-големите лаборатории в Европа и в САЩ, които показват, че нашите малки молекули са с най-голяма активност и селективност в класа си.
Предстои тепърва да се правят изследвания, т.нар. "предклинична фаза", в която да се уточни тези лекарства и молекули как си взаимодействат – радиоактивност, токсичност и др. Един такъв етап продължава по-дълго, но поради пандемията и извънредната ситуация имаме оптимизма, че бихме могли, ако успеем да намерим финансиране, разбира се, ще можем за 8-9 месеца да имаме вече молекула, която да знаем със сигурност как работи върху животни и после да се пристъпи към тестове с хора.
И се надяваме, че това ще бъде големият пробив, който човечеството така усилено търси.
Последните проучвания сочат, че този коронавирус Covid-19 е по-различен от останалите. Той се свързва, подобно на вируса на HIV, директно с Т-клетките, т.е. с нашата имунна система."
Финансирането
"Истината е, че в Европа нещата се случват бавно и тромаво. Това не ни спря, след серия от преговори на практика напреднахме с американски инвеститори. Главният ни учен – д-р Фратев – е консултант към Фармацевтичния университет в Тексас. Той е известен български учен с опит в ин-силико дизайна и разработката на малки биологичноактивни молекули. Имаме вече проектодоговор с един от американските инвеститори.
Много бихме искали този патент да бъде български." – категорична е Кристина Ескенази.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg