Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата е време за лидерство

БНР Новини
Атина, 4 май 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Да не поставят капака над погрешната вряща тенджера е големият страх на европейските лидери в удържането на крехкия баланс между запазването на здравето на хората и икономическия баланс, каза политологът Анна Кръстева по повод политиката за бавно разхлабване на мерките, предприето от редица европейски държави.

Европа прави предпазлива крачка навън, към бавното нормализиране на живота.

Испания взе решение за разхлабване на мерките. Това, което я различава от останалите страни, е, че ще излиза от карантината на различни скорости. 

Набелязани са 4 фази – нулева, първа, втора и трета, като на някои острови вече се преминава към първа фаза и хората могат да посещават заведения.

В Германия започва Седмицата на надеждата. Интензивните легла в страната останаха незаети, а мобилизираният персонал се е оказал много по-малко ангажиран от очакваното. В сряда канцлерът ще се срещне с премиерите на 16 провинции за постигане на план за отваряне на страната. В Германия и в Австрия учениците от гимназиалния курс вече се връщат на училище. Мерките засега остават за по-малките ученици.

В Гърция държавните служители започват да се връщат на работа на ротационен принцип, за да не се получава струпване в транспорта. Отварят салони за красота, магазини и спортни съоръжения.

"По отношение на мерките, ние следваме добрите европейски практики, но играем винаги на два паралелни фронта – едното са мерките, а другото е относителното им спазване", каза политологът Анна Кръстева.

"Онова, което у нас липсва, е съчетанието на извънредно мислене и стратегическото планиране за излизане от кризата – този дебат липсва тук. При нас например напълно отсъства дебатът как да направим икономиката зелена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15